«Україна приречена на перемогу» — прем’єр Ічкерії

«Україна приречена на перемогу» — прем’єр Ічкерії
Міністр Чеченської Республіки Ічкерія Ахмед Закаєв
17.04.2023
Оцініть статтю: 
(101 оцінка)
editor
Зображення користувача editor.

26 років минуло після вбивства першого президента Чеченської Республіки Ічкерія Джохара Дудаєва. Його слова актуальні як ніколи, а його народ досі воює проти Росії — тепер разом з українцями. 

Журналіст Сергій Пейчев зняв ексклюзивне інтерв'ю для YouTube-каналу «pressing» з очільником Уряду Чеченської Республіки Ічкерія Ахмедом Закаєвим. Він був поруч з Дудаєвим коли той записував своє легендарне інтерв’ю. Нині Закаєв продовжує справу Дудаєва попри те, що п'ятьох попередніх лідерів Чечні Росія вбила. 

Розмова йшла про дві чеченські війни, репресії, рекомендації Україні щодо війни з Росією тощо. 

На початку інтерв'ю голову уряду Ічкерії спитали, чи справді Джохар Дудаєв сказав легендарну фразу: «Росія помре, коли зійде українське сонце».

— У 1995 році я був разом із Джохаром Дудаєвим у кімнаті, де він давав це інтерв'ю. На той час навіть для мене було незрозуміле значення його слів, але вони виявилися пророчими. У моїй голові не вкладалося, що коли-небудь Росія з Україною почне боротьбу. Джохар добре розумів цю всю систему. Він знав, чому Росія почала війну в Чечні, і які дії будуть за цим у цієї країни російського імперіалізму. Отже, сьогодні ми стали свідками того, що «сонце України зійшло», і світ потроху змінюється. 

Відповідаючи на питання, як відійти від створеного Росією образу «чеченців-терористів», Закаєв зауважив, що Росія завжди вішає ярлики:

— Історія склалася так, що вона (Росія. — Ред.) пов’язувала свої проблеми з міжнародними проблемами. І так було за будь-якої влади з моменту виникнення Російської імперії. У 1944 році, під час депортації чеченців, світ зіштовхнувся з нацизмом. <...> Сталін звинуватив чеченський народ у співпраці з нацистами — це стало причиною депортації. Так само після розпаду СРСР з’явилися проблеми з ісламськими терористами. От дуже зручний ярлик виявився для мусульман-чеченців, які вже на той час проявляли свою волелюбність і виборювали незалежність. І так само Путін спробував зробити з українцями, назвавши вас нацистами.

Ахмед Закаєв зауважив, що чеченський народ після поразки у другій війні з Росією зробив певні висновки. Один із найважливіших — що з Росією не можна ні про що домовлятися:  

— Україна добре розуміє з ким має справу. Якщо спочатку в мене були якісь побоювання щодо того, що Україна може припуститися помилки… У 2015 році. коли підписано Мінську угоду, Путін пішов на перемир'я. Я боявся, що Україна може піти на це. <…> Різниця в тому, що ми тоді (під час другої російсько-чеченської війни. — Ред.) були приречені на поразку у війні, а ви (українці. — Ред.) приречені ж на перемогу. У цьому наша відмінність. 

Основною причиною розколу в чеченському суспільстві та програшу у другій війні з РФ Закаєв назвав релігійні суперечки. Голова уряду Ічкерії розповів, чому його народ, одержавши перемогу в першій російсько-чеченській війні (1994–1996), зрештою не зумів вистояти в боротьбі з російськими окупантами:

— Війна була припинена, перейшла в іншу форму — [це] робота спецслужб. Якщо у відкритій війні ми вміли протистояти Росії, то протистояти російським спецслужбам і їхнім провокація ми, як виявилося, були не готові.

Закаєв нагадав, що після першої російсько-чеченської війни його країна перебувала в руїнах, і чеченці лишилися сам на сам зі своїми проблемами, їм ніхто не допомагав:

— 300 тисяч людей лишилися без даху над головою. Ми залишилися сам на сам із цією розрухою. Росія не виплачувала взагалі ніяких компенсацій, навіть тих, що пообіцяла сплатити. Вони заборонили допомагати іншим країнам. 300 тисяч — це ж озброєні люди, які лишилися без засобів до існування, і їм підсували різні злочинні способи заробітку: викрадення, грабунок тощо.

Повне інтерв’ю дивіться за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.