14 квітня під час відкритих дебатів Ради Безпеки ООН делегація України поставила питання про репресії в Криму у зв’язку з рішенням окупаційної влади призупинити діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.
Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко закликав РБ і Генерального секретаря ООН засудити цей злочинний акт, який грубо порушує права корінного народу Криму.
Напередодні Представництво розповсюдило заяву МЗС України від 13 квітня як офіційний документ Ради Безпеки і Генеральної Асамблеї ООН, а також здійснило письмовий демарш перед Генеральним секретарем ООН.
Генсек Ради Європи Турбйорн Ягланд відреагував на призупинення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу на території РФ та окупованого Криму, заявивши, що цей представницький орган забороняти неприпустимо, повідомляє агентство QHA:
− Я закликаю до того, щоб жодні заходи з обмеження діяльності Меджлісу або визнання його екстремістським не вживалися. Меджліс повинен продовжувати свою діяльність у Криму. Його заборона буде дискримінувати кримських татар, а отже, є неприпустимим.
Щодо рішення глави окупаційної прокуратури Наталії Поклонської призупинити діяльність Меджлісу кримськотатарського народу висловився і Мустафа Джемілєв, відмітивши, що нинішні події в Криму нагадують дії радянської влади, коли заборонялися національні рухи:
− Відбувається те саме, що й за радянської влади: національний рух заборонявся, нас оголошували антирадянщиками, екстремістами, які руйнують радянську дійсність. Але, тим не менш, національний рух діяв, а СРСР припинив існування. Те саме відбудеться і з Російською Федерацією, − сказав лідер кримських татар.
За його словами, «сьогодні практично весь кримськотатарський народ підтримує Меджліс»:
− Думаю, підтримка на рівні 98%. Навіть росіяни, які живуть в Криму, кажуть: «Вся надія тепер на вас, кримських татар». Меджліс їх (окупаційну владу − ред.) так лякає, що вони навіть порушують власні процесуальні норми: відповідно до
Про можливість заборони Меджлісу за звинуваченням в екстремізмі окупаційна влада Криму заявила ще у вересні 2015 року, відразу після початку акції кримських татар, які організували транспортну блокаду півострова.
15 лютого 2016 року так званий «прокурор» Криму Наталія Поклонська передала керівництву Меджлісу копію позову про заборону діяльності організації, який вона подала у «Верховний суд» Криму. Тоді ж перший голова Меджлісу Наріман Джелялов відзначав, що у позові «про заборону діяльності Меджлісу» багато юридичних невідповідностей.
Ще до рішення суду, 13 квітня, Поклонська заявила про припинення діяльності Меджлісу. Самопроголошений «прокурор Криму» в своєму рішенні посилається на статті 9 і 10 Федерального закону «Про протидію екстремістській діяльності». Тим часом 15 квітня «Верховний суд РК» продовжив розгляд справи про заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу на півострові.
Після анексії Криму, за даними правозахисників, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема й боротьбу з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо − кримських татар, заявляли правозахисники з Human Rights Watch.
Довідка:
Рада Безпеки ООН (مجلس أمن الأمم المتحدة) — постійній орган Організації Об’єднаних Націй, на який, відповідно до статті 24 Статуту ООН, покладена головна відповідальність за підтримку міжнародного миру і безпеки. Є одним із шести «головних органів» ООН. Україна є одним з десяти непостійних членів Ради безпеки ООН.