В окупованому Криму росіяни в першу чергу мобілізують кримських татар

В окупованому Криму росіяни в першу чергу мобілізують кримських татар
В окупованому Криму росіяни в першу чергу мобілізують кримських татар
05.10.2022
Оцініть статтю: 
(69 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Росія в окупованому Криму намагається у пріоритетному порядку примусово мобілізувати до війська кримських татар.

Як передає «Укрінформ», про це в ефірі телемарафону заявила віцепрем’єрка Ірина Верещук. За її словами, кримчани намагаються втекти від примусової мобілізації до Грузії, Польщі, Литви.

«Ми розуміємо, що РФ виявила свій рашизм у всій красі — це мобілізація корінних народів, зокрема. І у цьому випадку в тимчасово окупованому українському Криму, РФ намагається пріоритетно мобілізувати корінні народи Криму, а саме кримських татар. А вони справді не хочуть бути мобілізовані та їдуть, намагаючись урятуватися», — сказала Верещук.

Віцепрем’єрка підкреслила, що Росія вчиняє акти геноциду щодо корінних народів, у тому числі щодо кримських татар, і про це треба казати. Окремо вона вточнила, що українська влада має дані осіб, що віддають злочинні накази та примусово мобілізують українських громадян. 

«І, звичайно, ці всі дані будуть додані до доказової бази, а потім винні понесуть покарання», — сказала міністр.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у фейсбук-дописі заявив, що з моменту оголошення в РФ «часткової мобілізації» тільки на територію Казахстану прибуло понад 1000 жителів окупованого півострова — громадян України, і їх кількість збільшується, бо значна частина ще в дорозі. 

Чубаров запропонував створити для допомоги таким людям міжвідомчу робочу групу:

«Переважна більшість громадян України, які в'їхали на територію Казахстану (в'їхати в інші країни вони не могли через відсутність закордонних паспортів громадян України) вже на сьогодні опинилися у вкрай скрутній ситуації: внаслідок довгої дороги у них скінчилися кошти, вони не мають даху над головою, вони не відають, яким чином зможуть потрапити на територію України… Координаційний центр Меджлісу кримськотатарського народу з гуманітарних питань удень і вночі в ручному режимі намагається розв’язувати найтерміновіші питання, але тут давно слід застосовувати повноваження Української держави. Треба якнайшвидше створити міжвідомчу робочу групу (МЗС, Мін'юст, МВС, ДМС, Представництво Президента України в АРК, Прикордонна служба, Меджліс кримськотатарського народу тощо), що в терміновому режимі прийматиме рішення з питань допомоги громадянам України — жителям тимчасово окупованого Криму, які самоевакуювалися, щоб уникнути примусової мобілізації до російської армії, у їх повернені до України. Ці люди відгукнулися на заклик Президента України, Меджлісу кримськотатарського народу та найголовніше — вони самі ухвалили рішення не опинитися в лавах російської армії, щоб не вбивати своїх братів, кримських татар та українців».

Нагадаємо, 46 країн підписали спільну заяву щодо ситуації з правами людини в АР Крим та місті Севастополь — про це повідомила Перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова:

«Наші партнери рішуче засудили використання території Криму для повномасштабного вторгнення Росії та її збройної агресії проти України, а також проведення нею незаконної мобілізації на наших тимчасово окупованих територіях. Надзвичайно важливо, що підписанти наголосили, що мобілізація у Криму непропорційно спрямована саме проти кримських татар. Як раніше заявив Президент Володимир Зеленський, незаконний призов у Криму фактично перетворився на політику геноциду проти представників корінного населення півострова — кримських татар. Крім того, наші друзі закликали режим Путіна негайно звільнити першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла та всіх інших українських громадян, незаконно ув’язнених у Криму та на території держави-агресора, а також скасувати абсурдну заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу. Партнери також наголосили на необхідності повного доступу до Кримського півострова для міжнародних та регіональних моніторингових механізмів».

Також країни-підписанти висловили стурбованість агресивним нав’язуванням навчання російською мовою, російських освітніх програм та навчальних матеріалів, спробами використання системи освіти для пропаганди служби у збройних чи інших силах Російської Федерації.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.