Лютий розпочинає дата, покликана привернути увагу суспільства до права мусульманок додержувати приписів своєї релігії в одязі. Заснований 2013 року американкою Назмою Хан World Hijab Day відзначають щороку у 140 країнах світу як день солідарности жінок різної віри з послідовницями Ісламу.
Цього дня на знак протесту проти дискримінації мусульманок немусульманки покривають голови хустками, а також відбуваються культурно-просвітницькі акції з метою розвіяти негативні стереотипи та упередження про Іслам, помилкові уявлення про права й можливості жінки у цій релігії. Таким чином Всесвітній день хіджабу охоплює значно ширше коло завдань, що їх можна об’єднати в одне надзавдання - протидія насаджуваній ксенофобії.
1 лютого на вулиці українських міст і селищ вийшли активістки мусульманських громадських організацій. У Києві заходи до цієї дати відбувалися на Контрактовій площі: зусиллями жіночої організації «Мар’ям» організовано фотовиставку, присвячену успішним жінкам-мусульманкам, відбувалися бесіди про суть і значення хіджабу; кожній зацікавленій жінці давали індивідуальний майстер-клас вив’язування хустки на мусульманський манір, а потім хустку або шаль дарували, а ще пропонували фотосесію в новому образі та частування.
Як розповіла кореспондентці нашого сайту голова громадської організації «Сафія» Танзіля Іса, членкиня Ліги мусульманок України, такі заходи надзвичайно важливі з огляду на величезне число стереотипних уявлень про мусульманок.
— На жаль, велика частина людей уважає, що свобода вибору для мусульманок — це не їхня свобода додержувати приписів своєї релігії, а навпаки — бажання роздягтися, — розповідає пані Танзіля. — Зазвичай думають, що все в житті мусульманки відбувається з примусу, й вона не вільна реалізовувати свої бажання та прагнення. Ось для цієї частини людей велике відкриття, коли вони дізнаються, що насправді дуже багато жінок стикаються з дискримінацією через їхній зовнішній вигляд і що вони дуже багато зусиль і більшу частину свого життя проводять у боротьбі за те, щоб виглядати так, як їм здається правильним, як вони хочуть. І що насправді вони не прагнуть оголюватися чи виставляти напоказ свій колір волосся. Багатьох дивує, що вони обстоюють право саме закрити своє тіло… І слава Богу, що для суспільства вже зрозумілішим і звичним стає зовнішній вигляд мусульманки, але все одно лишається багато питань. Дуже багато лишається проблем із тим, щоб жінки мали право висловлювати свої думки, додержувати в усьому свого віровчення — тому такі акції потрібні.
У найближчі два тижні активістки Ліги мусульманок України планують провести подібні акції в інших містах.
Жителі Львова та його гості зможуть стати учасниками культурно-просвітницького заходу в неділю, 7 лютого, в ІКЦ ім. Мухаммада Асада.
В Ісламському культурному центрі Запоріжжя «Віра» присвячений Всесвітньому дню хіджабу захід відбудеться 7 лютого, о 14:00.
В Одесі захід заплановано також на 7 лютого - початок о 12:00 на Дерибасівській.
У Кам'янському про хіджаб розкажуть на акції в міському саду 8 лютого.
7 лютого заходи до Дня хіджабу заплановані в Дніпрі, Вінниці, Сумах, а в Чернівцях цікавих чекають в ісламському культурному центрі 14 лютого.
У Києві вже найближчої неділі, 7 лютого, в ісламському культурному центрі по вулиці Дегтярівській, 25а жіноча організація «Мар'ям» проведе ще один захід, присвячений праву жінок одягатися відповідно до вимог їхньої релігії.
Акції, присвячені Дню хіджабу, провели й активістки Всеукраїнської асоціації мусульманок. У Харкові вони дарували перехожим квіти, цукерки та повітряні кульки.
За словами голови харківського відділу Всеукраїнської асоціації мусульманок Сони Халілової, перехожі реагували на подію досить позитивно, а в розмові багато хто зізнавався, що й самі б носили хустки в мусульманському стилі з задоволенням. Як зазначила пані Сона, деякі жінки-немусульманки демонстрували досить непогану обізнаність з історією Ісламу та суттю віровчення, тож, можна сказати, що такі культурно-просвітницькі акції таки мають ефект.