Встигніть до 23 жовтня надіслати твір на конкурс «МІЙ АМЕТ-ХАН»

Амет-Хан Султан
Амет-Хан Султан
20.10.2020
Оцініть статтю: 
(75 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

До 100-річчя від Дня народження національного героя кримськотатарського народу, двічі Героя Радянського Союзу, льотчика-аса Амет-Хана Султана Громадська організація «Qırım ailesi (Къырым аилеси — Кримська родина)» оголошує КОНКУРС кращих творів на тему «МІЙ АМЕТ-ХАН».

Учасникам пропонується написати твір, присвячений пам’яті національного героя кримськотатарського народу Амет-Хана Султана.

Вимоги:

1. Мова твору: українська або кримськотатарська.

2. Обсяг твору: від 3 000 до 10 000 знаків без пробілів. Обсяг поетичних творів — без обмежень.

3. Вік учасника — до 18 років.

4. Статевих, релігійних, національних обмежень конкурс не має.

Компетентне журі відбере найкращі твори; переможці отримають призи.

Твори потрібно надіслати на таку електронну адресу: krimskarodina@ukr.net 

Дедлайн: 23 жовтня 2020 року.

Бери участь, друже!

Нагадаємо, 25 жовтня відзначається 100 років з дня народження легендарного сина кримськотатарського народу Амет-Хана Султана.

Усього за чотири роки війни 1941–1945 рр. Амет-Хан отримав п’ятнадцять бойових нагород, зокрема дві Золоті Зірки Героя Радянського Союзу, три ордени Леніна, чотири ордени Червоного прапора, орден Олександра Невського, орден Вітчизняної війни I ступеня, орден Червоної Зірки, чотири медалі.

У квітні 1946 року Амет-Хан Султан був звільнений у запас.

У березні 1946 року Амет-Хан Султан поїхав до Москви, де подав заяву на роботу льотчиком-випробувачем, однак відповіді так і не отримав — як стало відомо пізніше, на заваді була його національність: кримські татари, як й інші депортовані у 1944 році народи, були «викреслені» з історії держави, навіть згадки про кримських татар були заборонені. Та завдяки допомозі бойових друзів і заступника Головнокомандувача ВПС, у лютому 1947 року Амет-Хан Султан став льотчиком-випробувачем Льотно-дослідницького інституту й за досить короткий термін був визнаний одним з найкращих. За успішне виконання одного з важливих завдань Амет-Хан Султан у 1953 році був представлений до третьої Зірки Героя Радянського Союзу, але на заваді знов стала національність льотчика. Лаврентій Берія, який був у кабінеті у Сталіна, якраз коли той переглядав список представлених до нагород, згадував, що побачивши пропозицію надати Амет-Ханові Султанові звання тричі Героя, «вождь народів» прошипів: «Як це татарина допустили до надсекретних випробувань?» Берія, бачачи гнів вождя, все ж сказав, що льотчик не просто випробував ракету, але дивом, ризикуючи життям, врятував її. Сталін дещо пом’якшав, і Амет-Хан «За великий внесок у створення та вдосконалення вітчизняної техніки, мужність, самовладання, виявлені під час проведення випробувальних робіт» у 1953 році був удостоєний Сталінської премії й нагороджений черговим орденом Червоного прапора.

«Національне питання» переслідувало Амет-Хана і після нагородження Сталінською премією. Переймаючись долею свого народу, він неодноразово і безрезультатно звертався з проханням про повернення кримських татар на батьківщину до керівників СРСР. У 1956 році після ХХ з’їзду КПРС разом з групою колишніх партійних і радянських працівників Кримської АРСР підписав лист до центрального комітету КПУ з проханням про реабілітацію кримських татар, і за порушення табу на кримськотатарське питання його не пустили до Франції, куди він був запрошений на ювілей полку «Нормандія-Неман». Формальним приводом для заборони була участь Амет-Хана Султана у випробуваннях секретного винищувача, але всім була відома справжня причина.

…За час льотно-випробувальної роботи особистий наліт Амет-Хана Султана склав 4237 години. Він — єдиний радянський льотчик-випробувач, який випробував понад 50 типів літальних апаратів (випробував у повітрі 107 одиниць техніки).

Загинув Амет-Хан Султан разом з екіпажем 1 лютого 1971 року на літаючій лабораторії Ту-16ЛЛ під час випробування нового потужного реактивного двигуна.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.