Добра новина для істориків, політологів, журналістів і всіх, кому не байдуже минуле та майбутнє України, зокрема Криму: вийшла друком збірка статей «Наш Крим: неросійські історії українського півострова».
Український інститут національної пам’яті завершив 2016 рік знаковою подією — виданням збірки української історичної публіцистики, що підважує тези російської пропаганди.
Як зазначають укладачі збірки, міф про Крим як про «исконно русскую землю», що «завжди належала Росії», став наріжним каменем пропагандистської кампанії Москви як у переддень анексії півострова, так і сьогодні — задля виправдання своїх дій. Автори книги, відомі науковці та публіцисти, не ставлять за мету замінити російський історичний міф іншим — українським чи кримськотатарським, — а прагнуть показати минуле півострова у всій його складності та різноманітності.
Як сказано в анонсі видання, матеріали охоплюють період від становлення Кримського ханства до відновлення української незалежності в 1991 році.
Один із авторів (за сумісництвом — упорядник) збірки, кандидат історичних наук Сергій Громенко, повідомив, що невдовзі має відбутися офіційна презентація книги, але читачам уже доступна її електронна версія на сайті Українського інституту національної пам’яті.
Ще один співавтор нової книги — кандидат історичних наук, координатор «Таврійської гуманітарної платформи» Андрій Іванець розповідає:
— У щойно виданій Українським інститутом національної пам’яті збірці статей «Наш Крим» є й пара моїх текстів. Один писався нашвидкуруч для газети «День», але потім отримав друге життя на сайті «Історичної правди». І тепер з’являється втретє. Не очікував такого довгого життя газетної статті, але газета «День», мабуть, особлива. Другий —
А взагалі до збірки увійшли статті та дослідження таких авторів, як Гульнара Бекірова, Ярослав Антонюк, Петро Вольвач, Владислав Грибовський, Сергій Громенко, Андрій Іванець, Вахтанг Кіпіані, Олеся Ісаюк, Богдан Короленко, Олена Любовець, Максим Майоров, Ростислав Пилявець, Ярослав Тинченко, Віктор Трегубов та Станислав Цалик.
Перший розділ присвячено історії Криму від XV століття до 1783 року. Він має назву «Кримський ханат і його сусіди» і містить 7 статей. Другий розділ — «В тіні двоголового орла» — охоплює період від 1783 до 1917 рік і містить 5 статей. У третьому розділі шість статей описують події 1917–1920 років, він має назву «У вихорі революції». Міжвоєнне двадцятиліття 1920–1941 років досліджене в четвертому розділі книги (чотири статті), а історію 1941–1954 років викладено в семи статтях п’ятого розділу — «Кривава земля, спустошена земля». Шостий розділ — «За київським часом» — містить шість статей, присвячених подіям 1954−1991 років.
Електронний варіант збірки — за посиланням.