Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України

Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
В Ісламському культурному центрі ім. Мухаммада Асада відзначили день хіджабу
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
В Запоріжжі відзначили всесвітній день хіджабу
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
День хіджабу _ Телеканал ВІТА ТБ — Вінниця
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
У музеї Кам'янського відзначили День хіджабу. © Фото mis.dp.ua
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
В Київі пройшла акція до дня хіджабу
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
У Київському ІКЦ відбувся всесвітній день хіджабу
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
Заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу відбулись у містах України
15.02.2022
Оцініть статтю: 
(199 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

В Україні, як і в понад 140 країнах світу, в лютому відбуваються акції та численні заходи до Всесвітнього дня хіджабу. Цю дату запроваджено на захист прав мусульманок, що живуть у державах, де послідовники ісламу становлять релігійні меншини — передусім права жінок залишатися в хіджабі, не піддаючись дискримінації та утискам з боку держави, роботодавців, адміністрації навчальних закладів, — а також із метою подолання хіджабофобії та ісламофобії на побутовому рівні.

КИЇВ. У столиці відбулися два заходи: напередодні World Hijab Day — просто неба на Контрактовій площі столиці, а другий — за тиждень, 5 лютого, у приміщенні Ісламського культурного центру Києва. Програма останнього була дуже насичена: презентації, виставка предметів декоративно-ужиткового мистецтва, розповідь про образ жінки у світовому образотворчому мистецтві, про історію хіджабу та традицію покриватися в різних народів світу в різні часи — від античності до сучасности; показ традиційного національного одягу жінок із мусульманських країн. А потім відбувся показ сучасної мусульманської моди. Презентовані моделі органічно поєднували прагнення жінки виглядати сучасно, гарно та дотримуватися релігійних приписів.

ЛЬВІВ. Гостями заходу, організованого активістками жіночої організації «Ірада» в Ісламському культурному центрі ім. Мухаммада Асада, були здебільшого  немусульманки — і це відповідає основній меті й завданню дати: доносити саме до послідовників інших релігій, людей з різними світоглядними позиціями правду про іслам та мусульман, спростовувати хибні уявлення, що підживлюють хіджабофобію та ісламофобію, розповідати про права мусульманок на вільне визнання їх релігії та на вбрання, що відповідає релігійним нормам. Присутні дізналися, що іслам насправді дає максимальну внутрішню свободу жінці, і це виявляється навіть у тому, що неможливо носити хіджаб з примусу — це стається лише коли жінка відчуває внутрішню потребу покритися.

Як розповіла очільниця «Іради» Софія Умрякова, в програмі заходу були розповіді про хустку у традиціях різних народів і релігій, у тому числі про традицію покриватися, яка здавна існувала в українському суспільстві. Підготовлено презентацію про різновиди головних уборів українських жінок у різних регіонах України, також гості дізналися про традиції жіночого вбрання в народів мусульманського Сходу. До речі, національні костюми показали не тільки на картинках і світлинах на екрані, а й «наживо»: дефіле в хіджабах різних країн стало справжньою родзинкою вечора. Конкурси та вікторини також допомагали поглибити знання про права та статус жінки в ісламі, про мусульманок, що досягли вершин у професійній, громадській та політичній діяльності. Присутні з задоволенням брали участь у майстер-класах із вив’язування хустки, розпису рук хною (мехенді), залюбки приміряли образ покритої мусульманки та фотографувались у спеціальних фотозонах, частувалися смаколиками та гарячими напоями. На завершення заходу, що тривав понад три години, кожна з гостей отримала подарунки.

ВІННИЦЯ. Активістки вінницького ІКЦ «Аль-Ісра» розповідали про хіджаб і дату, присвячену захисту прав мусульманок на місцевому телеканалі «ВІТА-ТБ». Тетяна Фурманова та Наталія Хабібутдинова розповіли глядачам про те, що спонукає послідовниць ісламу покриватися, про історію та значення Всесвітнього дня хіджабу, говорили про поширені в суспільстві стереотипи про іслам і мусульманок тощо. Гості продемонстрували один зі способів вив’язування хустки та повідомили, що у вінницькому ІКЦ має відбутися традиційний захід до Дня хіджабу, але дата залежатиме від карантинних обмежень у місті.

ХАРКІВ. Активістки жіночої організації «Надія», створеної прихожанками мечеті місцевого ІКЦ, цього року перенесли в соцмережі інформкампанію про значення хіджабу для мусульманок і про те, що їхнє право практикувати свою релігію потребує захисту та підтримки не тільки одновірців, а й послідовників інших релігій, адже обстоювання свободи совісти інших зміцнює позиції самих захисників. Утім, захід з нагоди Всесвітнього дня хіджабу тут відбувся і, як не дивно, його провели саме для мусульманок.

Як пояснила голова «Надії» Ольга Бавазір, щоб доносити до суспільства інформацію про право мусульманок одягатися відповідно до їх переконань, ці переконання мають бути безсумнівні насамперед для послідовниць ісламу:

— Не всі мусульманки розуміють важливість і значення хіджабу. Багато хто не надає хустці належної ваги, тож перше ніж говорити про право на хустку, треба зростити власне внутрішнє переконання у важливості хустки для мусульманки. Роз’яснювальну роботу для немусульман цього року ми проводимо в мережі, не зациклюючись саме на даті, а постійно. А ось захід з нагоди Дня хіджабу вирішили провести саме для мусульманок, щоб нагадати самим собі й сестрам, у що ми справді віримо, як засвідчуємо свою відданість і покору Богові, нагадати, що хіджаб — це не просто хустка, а ознака нашої релігійної ідентичности, свідчення нашої віри.

Програма складалася з двох частин: офіційної, з нагадуваннями та лекціями, розповідями сестер про свій шлях до хіджабу, та неофіційної — з конкурсами, вікторинами, акцією «Подаруй хустці друге життя». Звісно, були подарунки, призи, чаювання, розпис рук хною, неформальне спілкування. 

ЗАПОРІЖЖЯ. 6 лютого в Запоріжжі з нагоди World Hijab Day активістки ГО «Safiya. Мусульманки Запоріжжя» організували традиційний захід, що відбувся в готелі «Інтурист». У ньому взяли участь представники Ісламського культурного центру «Віра», Запорізького офісу громадської організації «Крим SOS», громадської організації кримських татар Запоріжжя «Ана Юрт», громадської організації татарської культури «Алтин-Ай» та студенти з різних країн. Як зазначає очільниця Ліги мусульманок України, голова національно-культурного товариства кримських татар «Ана Юрт» Ніяра Мамутова, цей день аж ніяк не свято, а привід нагадати суспільству про права мусульманок і привернути увагу до випадків їх дискримінації.

У програмі були доповіді, виставки, вікторина, неформальне спілкування та кілька красивих тематичних фотозон. Запрошення на День хіджабу поширювали в соцмережах, вхід був вільний для всіх охочих. 

Аматорський відеозапис заходу доступний на сторінці «Safiya. Мусульманки Запорожья».

ДНІПРО. Захід до Всесвітнього дня хіджабу в Дніпрі запланований на 13 лютого. Жителі міста зможуть дізнатися про значення хіджабу для послідовниць ісламу, розвіяти міфи та хибні уявлення про іслам і мусульман, отримати інформацію про права жінок в ісламі, а мусульманки ще раз нагадають про своє право одягатися згідно з приписами релігії та матимуть змогу донести до гостей, що хіджаб ніколи не був ознакою гноблення жінки, а навпаки, підвищує самооцінку та нагадує, що цінність людини не в зовнішності, а у благочесті, як каже магістр шаріатського права, член Української ради з фатв та досліджень Анастасія Радовелюк

КАМ’ЯНСЬКЕ. У Кам’янському День хіджабу провели вдруге. Акція відбулась у Музеї історії Кам’янського. Прихожанки мечеті ісламського культурного центру міста розповіли громаді про історію хіджабу, особливості його носіння та основи віровчення, пояснили, що згідно з релігійними приписами жінки носять хіджаб, щоб максимально закрити тіло й не показувати краси нікому, крім свого чоловіка. Але вибір мусульманок не завжди підтримується суспільством: часто мусульманки в хіджабах стикаються з насмішками, або й вимогами зняти хустку. Активістка жіночого відділу ІКЦ, кам’янчанка Олена Вакка поділилася: уже два роки, як вона прийняла іслам, і за цей час не раз стикалася з нерозумінням інших людей. Одного разу жінці навіть після успішних співбесід відмовили в роботі — через хустку. Мусульмани переконані, що причина непривітного ставлення — незнання людей та стереотипи щодо послідовників ісламу. Тож заходи з нагоди Всесвітнього дня хіджабу, на думку імама ісламської громади Кам’янського Віталія Оверка, сприяють зниженню рівня ісламофобії та поліпшать становище мусульманок у хіджабах:

— Це можливість розповісти людям про нашу релігію, про хіджаб, про жінку в хіджабі й таким чином знизити рівень ісламофобії в нашому місті й в Україні. Буде цікаво для людей, і це буде така інформація, що допоможе їм розуміти мусульман та ісламську релігію, і нам, українцям, знайти спільну мову та бути єдиними.

Гостям заходу показали модні способи носіння хіджабу, вони могли переконатися у зручності цього вбрання, а викладачка української мови та літератури Тетяна Чаленко провела паралель між хіджабом та українською хусткою, нагадавши, як її носили наші бабусі.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.