Оприлюднено звернення провідних правозахисних і громадських організацій України у справі Руслана Зейтуллаєва, громадянина України, кримського татарина, активіста, що йогог незаконно, з політичних мотивів, утримує Російська Федерація в місцях позбавлення волі. Через оголошене Русланом два тижні тому голодування є підстави вважати, що його життя та здоров’я — в небезпеці.
Як повідомляє на своїй сторінці у Facebook відома кримськотатарська активістка, співзасновниця ГО
Він висунув три вимоги: 1) припинити переслідування кримських татар окупаційною владою Криму, 2) допустити до нього українських консулів та 3) передати його та інших, незаконно утримуваних Росією, кримських мусульман Україні, — пише Таміла Ташева.
Як сказано на сайті
Голодування триває другий тиждень. Жодну з вимог не виконали. Попри систематичні звернення представників Генерального консульства України в
За інформацією Еміля Курбедінова, адвоката Руслана, станом на 14 квітня Руслан уже втратив понад 6 кілограмів. Під час засідання суду адвокат викликав підзахисному швидку.
Наступне засідання, де мають відбутися дебати сторін, призначене на п’ятницю 21 квітня 2017.
У самому зверненні згадано, що Руслан Зейтуллаєв — фігурант так званої справи кримських мусульман «
Нині принаймні 19 кримських мусульман Росія переслідує з політичних мотивів у справі «
Російський правозахисний центр «Меморіал» визнав Руслана Зейтуллаєва разом із іншими фігурантами даної справи за політичних в’язнів [1], за ув’язнених із політичних мотивів їх уважає й МЗС України [2]. Зейтуллаєва згадано в резолюції Європейського парламенту «Українські політичні в’язні в Росії та ситуація в Криму» 2017/2596 (RSP), ухваленій 16 березня 2017 року, серед осіб, незаконно позбавлених волі російською окупаційною владою [3].
За рішенням апеляційної інстанції, справу Руслана знову переглядає
Справа Руслана Зейтуллаєва майже невідома за межами України і навіть в Україні не набула належного розголосу.
Ми вкрай стривожені як станом Руслана, так і відсутністю резонансу та відповідної реакції на його голодування, а також стрімким збільшенням списку кримських татар, ув’язнених за політичними мотивами в Криму, позбавлених права на свободу віровизнання. Ми звертаємося до світової спільноти та української влади з низкою прохань і сподіваємося на вашу підтримку.
До Європейського Союзу та його представництва, а також до посольств західних держав у Російській Федерації:
1. Забезпечити моніторинг судових засідань у справі Зейтуллаєва, а також, по змозі, відвідати Руслана — згідно з рекомендаціями, висловленими в резолюції Європейського парламенту 2017/2596 (RSP). Наступне засідання відбудеться в п’ятницю 21 квітня 2017, о 10.00 в
2. Посприяти залученню незалежних лікарів для діагностування стану Зейтуллаєва, а також для можливої госпіталізації до незалежних медичних закладів.
3. Виступити з політичною заявою про потребу забезпечити незалежний медичний огляд і госпіталізацію Руслана Зейтуллаєва, а також виконати вимоги в’язня, зокрема, допустити до нього українських консулів і передати його та інших незаконно утримуваних Росією кримських мусульман Україні та засудити практику незаконного переслідування Російською Федерацією кримських татар за релігійною ознакою.
До міжнародних неурядових організацій, що мають представництва в Російській Федерації:
1. Забезпечити моніторинг судових засідань у справі Зейтуллаєва.
2. Виступити з заявами на підтримку Руслана та висунутих нами вимог щодо потреби забезпечити незалежний медичний огляд і госпіталізацію в’язня, а також виконати його вимоги, зокрема, допустити до нього українських консулів і передати його та інших незаконно утримуваних Росією кримських мусульман Україні, засудити практику незаконного переслідування Російською Федерацією кримських татар за релігійною ознакою.
До української влади:
1. Створити рішенням Ради національної безпеки та оборони центр, що ефективно координуватиме роботу різних державних органів і громадянського суспільства щодо звільнення та підтримки незаконно утримуваних Росією громадян України.
Зверненням підписали його автори:
Аркадій БУЩЕНКО — Українська Гельсінська спілка з прав людини;
Олександра МАЙТВІЙЧУК — Центр Громадянських Свобод;
Тетяна ПЕЧОНЧИК — Центр інформації про права людини;
Ольга СКРИПНИК — Кримська правозахисна група;
Таміла ТАШЕВА — Громадська організація «КримСОС»;
Марія ТОМАК — Медійна ініціатива за права людини;
Аля ШАНДРА — ГО Euromaidan Press.
[1] http://memohrc.org/
[3] http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%
Звернення:
укр — http://bit.ly/2oItzJW
Appeal of NGOs with regards to hunger strike of the prisoner of Kremlin Ruslan Zeytullaev
eng — http://bit.ly/2oJl1RD