Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що його країна може відіграти роль посередника в ситуації з Запорізькою АЕС. Про це йшлося в телефонній розмові з президентом РФ Путіним.
Як передає Reuters, про це повідомили в офісі Ердогана 3 вересня.
Ердоган та Путін також обговорили експорт українського зерна та висловили рішучість продовжувати будівництво атомної станції «Аккую» в Туреччині. Наступна зустріч між ними має відбутися в Самарканді (Узбекистан) на саміті 15–16 вересня.
Як відомо, 4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та Запорізьку АЕС, найбільшу атомну станцію в Європі та третю у світі.
5 серпня російська армія обстріляла територію біля майданчика ЗАЕС. Унаслідок трьох зафіксованих влучень пошкоджено високовольтну лінію видачі електричної потужності ЗАЕС – Запорізька ТЕС.
25 серпня Росія від’єднала ЗАЕС від останньої високовольтної лінії. Президент Зеленський заявив, що ЗАЕС була за крок від катастрофи.
Після пів року суперечок місія МАГАТЕ нарешті вирішила приїхати на ЗАЕС. Візиту місії вимагала як Україна — для демілітаризації території станції, так і Росія — для легалізації окупації українських енергооб’єктів.
1 вересня місія дісталася Запорізької АЕС. Делегацію з 14 експертів очолив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Того ж дня голова МАГАТЕ покинув станцію.
Радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк назвав візит представників МАГАТЕ «дивним» і засумнівався, що організація справді розуміє, що відбувається на цій території, та чим небезпечне перебування там російських військ:
«Мені здається, якби не місяць цього тиску міжнародної спільноти, то МАГАТЕ взагалі туди не приїхало б, бо всі ці міжнародні інституції поводяться, як ми кажемо, „дивно“. Вони приходять, скромно й обережно стоять осторонь і після цього роблять якісь незрозумілі заяви: ми щось побачили, але ми не зовсім розуміємо, що, але вважатимемо, що все буде там нормально. Навіщо нам тоді ці міжнародні посередницькі місії, і яка користь від них?»