У Вільнюсі розпочалась міжнародна конференція «Масові порушення прав людини в окупованому Криму». У промовах спікерів на відкритті неодноразово підкреслювався незаконний характер перебування РФ на півострові, озвучувалися факти порушення прав корінного населення та лунали слова підтримки з боку світової спільноти.
Мустафа Джемілєв у привітальній промові наголосив:
− Ми сподіваємося, що напівфашистський режим Путіна в Криму не триватиме дуже довго, а вільний світ підтримуватиме нашу боротьбу. Литва, де народився перший хан кримських татар, Девлет Гірей, відіграє особливу символічну роль для нас, − йдеться на сторінці Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу.
Спікер литовського Сейму Лорета Граужінене висловила сподівання, що конференція, яка відбувається у Сеймі Литви, збільшить поінформованість людей про беззаконня, що коїться в Криму:
− Мирне життя кримських татар на своїй Батьківщині було порушене окупацією та анексією Криму з боку Російської Федерації. Нам шкода, що після окупації в Автономній Республіці Крим порушуються права людини та відбуваються переслідування, − цитує слова Граужінене Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу на своїй офіційній сторінці в Facebook.
Також, як повідомляється, учасників міжнародної конференції привітав у відео-зверненні американський сенатор Джон Маккейн. Він наголосив, що США ніколи не визнає анексію Криму Росією, як і не визнавали поневолення литовської нації з боку Радянського Союзу.
− Я ніколи не здамся у боротьбі за незалежну Україну, зокрема Крим, − заявив Маккейн, − Крим — це земля пращурів кримських татар, і вони мають право жити у своїй Батьківщині, світ не може залишатись осторонь.
Під час відкриття заходу перший голова Верховної Ради незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич заявив:
− Хочу подякувати татарам, які у найскладніші для білоруської культури та мови часи, часи Білоруської радянської республіки говорили білоруською мовою, − наводить слова Шушкевича Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу і додає, що стосовно окупації Криму та військової агресії Росії проти сусідніх держав Шушкевич зазначив: «Я русофіл, але відверто сказав владі Москви: сьогодні я − кремлефоб».
Конференцію підготовлено під керівництвом голови Сейму Литви Лорети Граужінене в будівлі литовського парламенту. Плануються зустрічі делегації Світового конгресу кримських татар із керівництвом Литви. Також очікується, що в засіданні координаційної ради візьмуть участь близько 70 представників різних організацій із Криму, Туреччини, Румунії, Польщі, Канади, США.
Як відомо, у Вільнюсі (Литва) з 11 до 13 квітня 2016 року відбуватиметься засідання координаційної ради Всесвітнього конгресу кримських татар, в якому візьме участь і Мустафа Джемілєв.