Біля Посольства України в Берліні увечері 18 травня із свічок викладуть карту окупованого Росією Криму. Ця акція відбудеться в пам’ять про жертви Депортації 1944 року − масового виселення радянською владою всіх кримських татар з півострова під надуманим звинуваченням народу у співпраці з нацистами.
Організаторами заходу є кримчани, які живуть в Берліні, за підтримки української спільноти і німецького «Товариства захисту пригноблених народів».
Як повідомляє Центр журналістських розслідувань, в Берліні в цей день, 18 травня, відбудеться відкриття тематичної фотовиставки, а також пройде показ фільму про кримських татар.
Нагадаємо, в листопаді 2015 року Верховна Рада України ухвалила проект постанови № 2493, визнавши тим самим депортацію кримських татар геноцидом, а 18 травня встановивши як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Довідка:
18 травня 1944 року − початок депортації − нині є днем жалоби в історії кримськотатарського народу; насильне вивезення кримських татар з півострова.
Як повідомляє офіційний сайт Інституту історії України НАНУ, це злочин скоєно згідно з Постановою Державного комітету оборони СРСР (ДКО) від 11 травня 1944 року за № 5859сс «Про кримських татар».
Кримські татари були депортовані в різні регіони СРСР: від північного Приуралля до республік Середньої Азії. Протягом трьох діб каральні органи відправили з Криму більше 70 залізничних ешелонів, в кожному з яких було по 50 вагонів, щільно заповнених переселенцями. Через нестачу їжі, антисанітарію і велику скупченість багато людей загинуло в дорозі. Масштаб депортації здався сталінському керівництву недостатнім. Тому 21 травня 1944 року ДКО СРСР ухвалив постанову № 5937 про додаткове переселення кримських татар з Криму. Як відомо, в процесі і в результаті депортації в 1944 році радянська влада знищила 46% всього нечисленного кримськотатарського народу.