Ситуація з дотриманням прав людини в окупованому Криму істотно погіршилася, констатували в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини.
У доповіді «Ситуація з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)», яку підготувало УВКПЛ і яку оприлюднили в понеділок, 25 вересня, зокрема, сказано: за даними ООН, у Криму «зафіксовані тяжкі порушення прав людини, як-то свавільні арешти й затримання, насильницькі зникнення, жорстоке поводження, катування і щонайменше одна позасудова страта».
Як стверджується в документі, жертвами сваволі російського державного апарату ставали кримчани різного етнічного походження, проте особливих утисків зазнали кримські татари. Експерти також констатують, що на півострові значно звузилися «можливості публічного прояву української культури та ідентичності».
Особливу увагу в ООН приділили автоматичному наданню російського громадянства мешканцям Криму.
— Нав’язування громадянства жителям окупованої території можна прирівняти до примушення їх до присягання на вірність державі-супротивнику, що заборонено четвертою Женевською конвенцією, — пишуть автори доповіді.
Для покращення становища у сфері прав людини в Криму в доповіді висловили 20 рекомендацій російському уряду, серед яких — дотримуватися прав людини стосовно всіх жителів півострова, виконувати «зобов’язання, покладені на окупаційну державу відповідно до міжнародного гуманітарного права; забезпечити належний і безперешкодний доступу міжнародних місій зі спостереження за ситуацією з правами людини й правозахисних неурядових організацій до Криму» тощо.
Документ охоплює період з лютого 2014-го по вересень 2017 року. Органи влади РФ з кінця березня 2014 року не надають Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні доступу до Криму, тому члени місії проводили моніторинг із материкової частини України.
З текстом доповіді можна ознайомитися за посиланням.
Джерело: Дойче Веллє