Наприкінці лютого виповниться чотири роки з початку анексії Криму. З цієї нагоди німецька євродепутатка Ребекка Гармс організувала у Брюсселі показ документального фільму «Мустафа». Стрічка показує історію боротьби кримськотатарського народу за можливість жити в Криму через життєвий шлях одного з його лідерів — Мустафи Джемілєва. Починається вона з депортації кримських татар у травні 1944 року та завершується травнем 2014-го, коли російські силовики не пустили Джемілєва на територію півострова.
Як повідомляє DW, на перегляд фільму в кінотеатрі Vendome 31 січня зібралися близько 100 людей.
До Брюсселя приїхали і заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз, яких восени минулого року звільнили з російського ув’язнення. Крім Гармс, були присутні ще три євродепутати з Литви, Естонії та Польщі.
Фільм значною мірою побудовано на численних інтерв’ю, зокрема із Джемілєвим, низкою кримськотатарських активістів, з відомими радянськими дисидентами та правозахисниками, серед яких Людмила Алексеєва, Семен Глузман, Мирослав Маринович. Також у ньому використано багато документальних зйомок, особливо у період після 1989 року, коли кримські татари почали повертатися на півострів. А ось часи молодості Джемілєва проілюстровані художніми вставками, де Мустафу грає Максим Пасічник.
Як пояснила у коментарі DW Гармс, вона організувала цей показ, тому що у відповідь на погіршення ситуації в Криму треба робити більше:
— Крим без нашої реакції перетвориться на великий військовий пункт. Дуже важливо, щоб громадяни та політики ЄС побачили на власні очі дійсність окупації. Криму Важливо, щоб вони завдяки цьому фільму усвідомили подвійну трагедію, що кримські татари були двічі вигнані, — наголосила євродепутат.
Ця стрічка укріпила її у думці, що Путін «справді намагається повернути час у зворотній бік», тому, як дисиденти в СРСР підтримували Мустафу, «ми також не повинні приймати порушення права, не повинні з ним миритися».
Її колега Пятрас Ауштрявічюс назвав фільм «дуже похмурим нагадуванням про трагічні події, які відбулися на початку ХХІ століття».
— Усіма засобами ті політики, які вірять у демократію, права людини та свободу, мають робити все можливе, щоб повернути цих людей назад на їхню рідну землю, а Крим — до складу України, — наголосив політик.
Після завершення показу глядачі тричі аплодували. Втретє, коли Джемілєв вийшов на сцену, усі аплодували стоячи.
Нагадаємо, прем’єра фільму відбулася наприкінці 2016 року на київському кінофестивалі «Молодість». Розголосу ж він набув рік потому, у грудні 2017 року, коли його мали показати у Москві на фестивалі «Артдокфест», однак зняли з показу незадовго до початку сеансу.