Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Новини у країні > Серед археологічних знахідок на Приморському бульварі — турецькі люльки XVIII ст.

Серед археологічних знахідок на Приморському бульварі — турецькі люльки XVIII ст.

Серед археологічних знахідок на Приморському бульварі — турецькі люльки XVIII ст.
Серед археологічних знахідок на Приморському бульварі — турецькі люльки XVIII ст.
Серед археологічних знахідок на Приморському бульварі — турецькі люльки XVIII ст.
Серед археологічних знахідок на Приморському бульварі — турецькі люльки XVIII ст.
Серед археологічних знахідок на Приморському бульварі — турецькі люльки XVIII ст.
15.07.2021

Наприкінці листопада 2020 року в Одесі почалися археологічні розкопки. На ділянці Приморського бульвару між пам'ятником Дюку де Рішельє і Воронцовським палацом співробітники Інституту археології НАН України, Південноукраїнського педагогічного університету ім. Ушинського та одеські краєзнавці сподівалися знайти те, що лишилося від Хаджибейського замку, що його взяв штурмом загін Йосипа де Рібаса 14 вересня 1789 року. Місце для пошуку визначили за допомогою георадара. Як повідомляв «Іслам в Україні», тоді були знайдені артефакти турецького і античного періодів, зокрема турецький фаянс із західної Туреччини, берегова артилерійська батарея турків і золотоординська монета хана Абдуллаха 1360-х рр. Наприкінці грудня 2020 року археологічні розкопки на Приморському бульварі Одеси були призупинені до нового сезону, і ось, як повідомляє видання «Думская», археологи знову розпочнуть розкопки на Приморському бульварі. 

Спільна археологічна експедиція Інституту археології України та Одеського педагогічного університету, що має висвітлити ранню історію Одеси та знайти залишки Хаджибея, вже знайшла досить цікаві артефакти, зокрема колекцію турецьких позолочених люльок. 

Доктор історичних наук, співорганізатор експедиції Андрій Красножон заявив виданню, що приємною знахідкою стали залишки першого брукування бульвару плитами привізного пісковику та тротуарними бордюрами, а найнесподіванішими були знахідки кераміки та монет XIV століття: 

«Крім монети Абдуллах-хана, в розкопі та шурфах наявна велика кількість імпортної кераміки виробництва південно-східного Криму та Візантії 1310–1350 рр. Чи не знаменита це італійська факторія Джинестра? Знайдено цілу колекцію турецьких люльок стамбульського виробництва кінця XVIII століття. Серед них є рідкісні й дорогі позолочені екземпляри, явно подарункові», — повідомив Красножон. 

Виявлено й будівельні залишки — ймовірно сліди руйнування турецького замку — упереміш з матеріалом, що відносять до перших років існування Одеси: кухонний столовий і парадний посуд межі XVIII–XIX століть, чарки, цілі пляшки та навіть дитячий керамічний свисток.

«Щодо питання локалізації Хаджибейського замку, то в його розв’язанні особливо привертає увагу велика кількість будівельних матеріалів в міру наближення до центральної частини бульвару, — зазначає Андрій Красножон. — Це означає, що замок стояв десь у районі центральної частини Приморського бульвару, але у справі його пошуку ще не поставлена ​​крапка, адже дослідження тривають». 

За словами Андрія Красножона, дані цього року в сукупності з інформацією, отриманою в минулому, дозволяють стверджувати, що під час будівництва Приморського бульвару перемішано шари турецького Хаджибея та ранньої Одеси. 

Довідка: Хаджибе́й (тур. Hacıbey, інші назви, що трапляються в історичній літературі — Гаджибей, Качибей, Коцюбіїв, Какубія) — відоме від XIV століття поселення (кам'яний замок, стоянка для суден і порт із примітивними спорудами), що існував на березі Одеської затоки, на місці сучасного міста Одеса.

Теги: 
археологічні розкопки
Приморскьий бульвар
історія України

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/novyny-u-krayini/sered-arheologichnyh-znahidok-na-prymorskomu-bulvari-turecki-lyulky-xviii-st