Результати президентських виборів в Ірані: наслідки для Сходу та й усього світу

Результати президентських виборів в Ірані: наслідки для Сходу та й усього світу
16.08.2013
Оцініть статтю: 
(533 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

14 червня цього року стало дійсно знаменним не лише для народу Ірану, а й для всієї світової спільноти. На президентських виборах в цій країні сенсаційну перемогу здобув Хасан Раухані. За нього вже у першому турі віддали свої голоси майже 50,7% виборців.

Довідка: Новий президент Ісламської Республіки Іран Хасан Раухані народився 12 листопада 1948р. у місті Сархе. За національністю — перс. Закінчив медресе в м. Кум і юридичний факультет Тегеранського університету, де у 1972р. У 1999 отримав ступінь доктора права в Університеті Глазго (Велика Британія). Займав провідні посади в командуванні Збройними Силами Ірану під час ірано-іракської війни (1980-1988рр.), у 1980-2000рр. — депутат парламенту, у 1989-2005рр. – голова Вищої ради національної безпеки, глава делегації Ірану на переговорах із «шісткою» з іранської ядерної програми, з 1992р. – глава Центру стратегічних досліджень Ірану, член Ради доцільності Ісламської Республіки Іран з 1991р., член Вищої ради національної безпеки з 1989р., член Ради експертів з 1999р. Найближчий соратник аятолли Мусаві Хомейні – майбутнього засновника й ініціатора ісламської революції. Роухані є інсайдером режиму. На відміну від Хатамі, який ніколи не обіймав жодного урядового крісла, коли був вознесений у президенти, Роухані ніколи не виходив із влади або з оточення Хаменеї, - сказав агентству «Рейтор» іранський аналітик Міжнародної кризисної групи. Алі Ваез. — «До того ж він центристський політик, з унікальною здатністю наводити мости. Навряд чи він буде відштовхувати конкуруючі центри сили, які можуть заважати його реформам».


Хасана Роухані називають реформатором, але, скоріше за все, він — центрист, який зміг об`єднати навколо себе найширші верстви іранського населення — від прозахідних молодіжних груп, найбіднішого сільського населення й ультраконсервативного духовенства. Таким чином, новий президент Ірану став нібито символом нового об`єднання іранського соціуму. Хасан Роухані – яскравий представник вищої політичної еліти сучасного Ірану. Має сильну персональну підтримку у військовому істеблішменті країни. Провідну й вирішальну роль у президентський перемозі Роухані відіграли його тісні відносини із Алі Хаменеї — духовним лідером, «рак бором» Ісламської республіки Іран. Роухані вже більше 20 років належить до найближчого оточення ракбора. Аналітики вважають, що саме Хасан Роухані є найбільш реальним претендентом на посаду рак бора після завершення місії Алі Хаменеї.


У своєму першому телевізійному інтерв’ю після своєї перемоги, Хасан Роухан заявив, що потребує підтримки народу його діяльності, яка буде спрямована на збереження національної гордості і захист національних інтересів. Він також охарактеризував перемогу на виборах як перемогу «над екстремізмом».


У чому ж полягає головна суть тих змін, що відбулися в Ірані? Яка їх глибинна основа? На наш погляд вона полягає у тому, що нинішні зміни президента Ірану, є, перш за все, намагання Верховного та вищого керівництва Ірану пере форматувати існуючу систему в країні, яка в наслідок хаотичної, непослідовної, часом екстремістської політики попереднього президента Махмуда Ахмадінежада опинилась під загрозою свого політичного ослаблення внаслідок дії декількох зовнішніх та внутрішніх чинників – в першу чергу, міжнародних санкцій, політичного падіння рівня життя іранців. Як зазначає відомий російський сходознавець Шаміль Султанов, «іранський правлячий клас під керівництвом Алі Хаменеї знову довів свою державну мудрість і здатність консолідуватися у вирішальні політичні моменти, відкинувши у бік другорядні протиріччя». Іранське суспільство, віддавши свої голоси за Хасана Роухані, голосувало не проти Ісламської республіки, а за більш зваженого у словах у словах та діях президента.


Роухані – це новий президент для принципово нового політичного етапу. Повинен проводити більш збалансовану зовнішньополітичну лінію по відношенню до США, вивести країну із зовнішньополітичної ізоляції і при цьому не здати принципові позиції з іранської ядерної програми. Країна також вкрай потребує економічних реформ, оскільки внаслідок економічних санкцій Заходу життєвий рівень населення котиться вниз. І, нарешті, Роухані повинен бути закріпити досягнутий Іраном статус регіональної супердержави, але при цьому «загладити» існуючі сьогодні загрозливі протиріччя і конфлікти, в першу чергу, з Арабським світом та з усією світовою спільнотою.


Більшість аналітиків вражають, що головним завданням Раухані повинно бути надання нинішньому іранському режимові більшої гнучкості, респектабельності, передбачуваності. Американський часопис «Foreign Policy» відзначає, що перемога Роухані не є зміною режиму в Ірані, це зміни у грі.


Офіційний Вашингтон позитивно відгукнувся на перемогу Хасана Хаухані. Керівник апарату Білого дому Деніс Макдоноу назвав результати виборів потенційно обнадійливими «Якщо, як він говорив під час своєї передвиборчої кампанії, він дійсно зацікавлений у тому, щоб відновити нормальні відносини між Іраном та всім світом, у нього гарна можливість це зробити. Якщо він має наміри забезпечити виконання зобов’язань, то прийняті у відповідності з резолюціями Ради Безпеки ООН, і відмовитись від цієї ядерної програми, в нашій особі він знайде партнера». Макданоу сказав, що, якщо іранське керівництво піде на такі зміни, країна стане на шлях до кращого майбутнього, до якого так налаштований іранський народ.


У понеділок 17 червня новообраний провів прес-конференцію, під час якої він відзначив, що його перемога знаменує нову еру, відкриває новий старт у відносинах із «світовими державами, включаючи Сполучені Штати».


У центрі перемовин із світовими партнерами, безумовно, опиниться іранська ядерна програма. Говорячи про свою позицію щодо цих переговорів, Хасан Роухані підкреслив, що «наша ядерна програма є повністю транспарентна, але ми хочемо продемонструвати ще більшої транспарентності і зробити очевидним для цього світу, що активність Ісламської Республіки у цьому питанні відповідає міжнародним договорам».


У цьому контексті далеко не випадковим є рішення духовного лідера Ірану Алі Хаменеї зробити свій вибір на користь Хасан Роухані. Адже новообраний президент має великий досвід перемовин з цієї найважливішої для Ірану проблеми. До 2005р. у якості секретаря Вищої ради національної безпеки він вже домовлявся із міжнародними посередниками. Як зазначає старший науковий співробітник Інституту Сходознавства РАН В.Сажін, «до 2005р. під керівництвом Роухані Іран зробив позитивні кроки: в односторонньому порядку заморозив процес збагачення урану, підписав протокол до угод з МАГАТЕ і став його виконувати. Але у 2005р. до влади прийшов Махмуд Ахмадінеджад, Іран відновив збагачення, Меджліс не ратифікував протокол». Колишній міністр закордонних справ Великої Британії Джек Строу, який знав Хасан Роухані під час зазначених перемовин, охарактеризувати його як «дуже досвідчений дипломат і політик».


Можна також стверджувати, що своїм висуванням на президента Ірану такої людини як Хасан Роухані та його успішним обрання, духовний лідер країни надіслав Сполученим Штатам Америки американському президенту своєрідний символічний месидж – Іран, точніше рак бар готовий до певних компромісів із «великим сатаною», але, звичайно, до чітко окреслених обмежень. У принципі, це звичайно – перемога тієї лінії щодо Ірану, яку невпинно протягом майже 5 років здійснював Барак Обама – тиснути на Іран економічно, взяти його у лещата жорстокої економічної блокади, але не переходити червону межу – не проводити військові акції проти Ірану і не давати це зробити Ізраїлю. Можна сказати, що ця лінія довела свою ефективність. Мабуть, сьогодні, слід чекати рішення від Вашингтону і Брюселю певного пом’якшення санкцій. Таким чином, буде створено платформу для відновлення діалогу, а точніше, доволі жорсткого торгу у пошуках взаємоприйнятих компромісів на таких найважливіших треках як ядерний, сірійський і взагалі, близькосхідний.


Та головне полягає у тому, що свіжий вітер змін дозволяє сьогодні сподіватися на достатньо серйозні позитивні зміни як у самому іранському суспільстві, так і у масштабах усього Близькосхідного регіону. «Я сформую кабінет, який відновить сталий розвиток економіки, зміцнить істинні цінності у суспільства й налагодить відносини із зовнішнім світом», — пообіцяв новообраний іранський президент. Вкрай важливим є його заклики до повернення до відносин добросусідства і партнерства, яке забезпечить регіональну стабільність і дозволить приступити до нормалізації відносин між шиїтами та сунітами.


Отже, тріумф на президентських виборах в Ірані Хасана Роухані дає надію на певне поліпшення міжнародних відносин та створює сприятливі перспективи для повернення Ірану до міжнародного співтовариства.


В’ячеслав Швед
Провідний науковий співробітник відділу Азії і Африки
Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, Віце-президент Всеукраїнської громадської організації «Український центр ісламознавства»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.