Ведення боротьби проти мирного населення на окупованій території є фактом воєнних дій. Про це заявив експерт благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смілянський під час публічних дебатів: «Майбутнє Криму: чи можлива інтеграція? Як і коли?», що відбулися в Українському кризовому медіацентрі.
Він зазначив, що не згоден з тезою про те, що у Криму немає воєнних дій:
— Воєнні дії — це не тільки факт перестрілок, артдуелей, дій диверсійно-розвідувальних груп тощо. Ведення боротьби проти мирного населення на окупованій території — теж елемент воєнних дій, а ми в Криму це спостерігаємо постійно. Вони здійснюються шляхом колонізації Російською Федерацією території окупованого Криму.
За словами експерта, приклади колонізації — це заміна населення, мілітаризація і багато іншого. Він також зазначив, що реінтеграція півострова неможлива без деокупації, і торкнувся майбутнього статусу Криму, зробивши «маленький історичний екскурс».
— До початку першої анексії Російською Імперією Кримський півострів був самостійною державою Кримське ханство. До моменту окупації в період Другої світової війни — це Кримська Автономна Радянська Соціалістична Республіка. Після закінчення деокупації, коли ще не закінчилася Друга світова, півострів перетворився на область, — розповів Юрій Смілянський.
За його словами, основною причиною перетворення півострова в область була повна відсутність корінного населення після депортації кримськотатарського народу.
— Якщо ми будуємо державу європейського типу, то цінності, на яких формується ця держава, повинні бути невід’ємними і в нашому розумінні. Зокрема щодо правового поля і міжнародно визнаних прав народів на самовизначення. З точки зору справедливості, питання про відновлення Криму в статусі Кримськотатарської автономної республіки взагалі не повинно викликати суперечок. Це просто справедливо, — заявив Юрій Смілянський.
За його словами, це питання потрібно донести до громадян усієї країни, а держава повинна сформувати «політику в цьому питанні» і реалізувати її разом з громадянським суспільством.