Прокуратура Автономної Республіки Крим визнала незаконним рішення 33-ї сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання про перенос місця будівництва Соборної мечеті з вул. Ялтинської, 22 на вул. Лугову, 6, повідомляє сайт Іслам для всіх з посиланням на прес-службу прокуратури АРК.
Паралельно 26 січня був відправлений інформаційний лист на адресу Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим Анатолія Гриценко і Голови Ради міністрів Віктора Плакиди з пропозицією розробити програму дій, спрямованих на попередження загострень у міжконфесійних відносинах пов'язаних із затягуванням питання будівництва на півострові ряду культових споруд.
Як стверджують у прокуратурі, ухвалення рішення про перенос місця будівництва Соборної мечеті, порушує чинне законодавство. Процедура виділення земельної ділянки передбачає ухвалення схвального рішення або відмову в цьому. «Замість розгляду проекту землевпорядження, народні обранці безпідставно змінили місце розташування об'єкта, чим порушили закон і перевищили свої повноваження», - підкреслили в прокуратурі.
Відповідно до чинного законодавства, на розгляд рішення прокуратури в Сімферопольської міськради є 10 днів.
Утиски
Одночасно прокуратура АРК ще раз звертає увагу влади на осередки ескалації напруженості в міжконфесійних відносинах. «Протягом тривалого часу не розглядається питання про можливість виділення земельних ділянок для будівництва культових споруд Римсько-католицької церкви в Сімферополі, Української Греко-католицької церкви в Ялті. Не вживається ніяких заходів для вирішення конфлікту навколо Свято-Успенського чоловічого монастиря (Бахчисарай) і Матроського саду (Феодосія)», - відзначили в наглядовому відомстві.
У зв'язку із цим прокуратура Криму направила інформаційний лист у Верховну Раду і Раду міністрів Криму, Представництво Президента України в АРК із пропозицією розробити програму дій, спрямованих на попередження загострень у міжконфесійних відносинах.
Також 25 січня групою кримських громадських діячів було направленно звернення на адресу мера Сімферополя Геннадія Бабенко, у якому висловили глибоку стурбованість його «дискримінаційними діями щодо мусульманської та інших релігійних громад міста». На думку авторів листа, відмова міськради надати в оренду земельну ділянку за адресою вул. Ялтинська, 22 для будівництва Соборної мечеті є свідченням «небажання міського голови і частини депутатів прислухатися до думки жителів Сімферополя, ставитися з повагою до релігійних та етнічних інтересів частини громадян».
Під зверненням поставили свої підписи голова громадської організації «Український дім» Юрій Король, директор Інформаційно-дослідницького центру «Інтеграція і розвиток» Олег Смирнов, голова Сімферопольського медіа-профсоюзу Андрій Щекун, голова правління Кримського незалежного центру політичних дослідників і журналістів Петро Вольвач, голова Ліги кримськотатарських юристів «Ініціум» Еміне Авамілєва та інші громадські діячі.
Відмову міськради пов'язують з тим, що земельну ділянку по вул. Ялтинській, 22 хочуть зробити природно-заповідною зоною. При цьому, на думку мера кримської столиці Геннадія Бабенко, ділянка на Луговій, 6 за своїми характеристиками нічим не поступається попередньому місцю розташування майбутньої культової споруди. «Виділене місце знаходиться на тій же об'їзній, про яку йшла мова. І площа не змінюється, і технічний проект не потрібно переробляти. І там якраз узвишшя, що сприятливо для розташування культових об'єктів», - говорить мер.
В минулу середу 24 січня, у Сімферополі з ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу почалася акція протесту проти незаконних дій Сімферопольської міськради, яка фактично відмовилася виділити земельну ділянку для будівництва Соборної мечеті.
Починаючи з 1994 року, Сімферопольська міськрада розглядала декілька варіантів місця розташування в місті головного храму мусульман. В результаті під його будівництво була виділена ділянка на вулиці Ялтинській, 22. Однак після того, як Духовне управління мусульман Криму (ДУМК) пройшло всі узгодження в державних інстанціях і затвердило ескізний проект мечеті, Сімферопольська міськрада несподівано відмовилася виділити дану земельну ділянку площею 2,7 га. Натомість 10 січня цього року депутати без всяких узгоджень із ДУМК проголосували за виділення землі на іншій ділянці тією ж площею по вулиці Луговій, 6, розташованій близько від автозаправної станції.
Необхідність у земельних судах
У зв'язку з особливо складною ситуацією із земельним питанням в АРК, де кримські татари протестують проти дій Сімферопольської міськради, член Верховного суду України Василь Гуменюк, виступаючи на засіданні "круглого столу" 25 січня, запропонував створити в країні земельні суди. Він уточнив, що вони можуть бути утворені при апеляційних судах шляхом спеціалізації частини членів колегій у цивільних справах.
«Сьогодні земельні суперечки розглядають всі суди - місцеві, господарські, адміністративні. При такому розкладі складно виробити якусь загальну практику», - вважає член ВСУ.
Кримські татари закликають президента України Віктора Ющенко залучити центральні органи виконавчої влади і охоронців порядку для наведення порядку в земельній сфері АРК.
Нагадаємо, 23 січня в Сімферополі кримські татари встановили безстроковий пікет на вулиці Ялтинській, вимагаючи виділення землі під будівництво Соборної мечеті.
Як повідомив журналістам перший заступник голови кримськотатарського Меджлісу Рефат Чубаров, проблема будівництва Соборної мечеті в Сімферополі актуальна вже років десять.
За матеріалами Іслам для всіх
Читайте також:
Влада Сімферополя іде на поступки в питанні будівництва Соборної мечеті
Мусульмани Криму вимагають повернути місце будівництва Соборної мечеті