У Старому Криму виявлена могила Мамая

1
Знаменитий полководець Золотої Орди Мамай в 1380 році був убитий в Кафі і похований десь в її околицях.
01.11.2010
Оцініть статтю: 
(430 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

В Старому Криму виявлено поховання великого полководця Мамая. Про це повідомляється на офіційному Інтернет-порталі м. Феодосія.

Знаменитий полководець Золотої Орди Мамай в 1380 році був убитий в Кафі (Феодосія) і похований десь в її околицях. Точне місце його поховання довгий час залишалося невідомим, поки три роки тому археологи випадково не наткнулися на незвичайне мусульманське поховання. Учені припустили, що їхня знахідка – і є могила Мамая, недавно вони отримали підтвердження цієї здогадки.

Зауважимо, що близько десяти років тому археологічні знахідки Ермітажу дозволили висунути нову гіпотезу про долю одного з найвідоміших імен золотоординської історії - темника (предводителя війська, чисельністю понад 10 тис.) Мамая, який був уродженцем Солхата (Старий Крим).

«У сезонах 1994-1995 років Золотоординською експедицією Ермітажу, в якій я працюю без малого 30 років, досліджувався курган на північно-східній околиці міста Старий Крим у районі водосховища, - розповів доктор історичних наук Марк Крамаровський. - Судячи з плану міста 1783 року, курган знаходився на відстані 300-500 м на схід від лінії втрачених нині середньовічних міських стін на одному з високих надзаплавних мисів річки Булзик, пізніше поіменованої Чурук-Су. До рубежу XIX століття на плані губернського землеміра Павла Чуйко насип кургану позначений як «Мамайське старе кладовище». На початок робіт курган мав дуже пошкоджений насип (його висота 2 м, діаметр 30 м)».

За словами історика, загальна площа розкопки склала близько 500 м2, в основі насипу лежало округле вимощення діаметром 15 м із рваного каменя, що частково лежало на природному виході скельного ґрунту. Основним похованням виявилася плитова могила, датована серединою III тисячоліття до н. е., а нижче виявили ще одне пізніше поховання. Три поховання в південному секторі кургану датовано епохою бронзи.

«Рідкісний успіх, що об'єкт розкопувався вручну без застосування техніки, оскільки над курганом виявилося мусульманське кладовище - близько 70 поховань, - пояснив М. Крамаровський. – Археологи знають, що розкопувати мусульманське кладовище – справа нудна. Обряд не передбачає поховання з мусульманином яких-небудь цінностей. Проте наше терпіння й цікавість були винагороджені. Ми наткнулися на незвичайне чоловіче поховання. Дослідження останків людини атлетичного складу, плит із його поховання дали підставу зробити висновок, що це могила самого Мамая».

«Історики зобов'язані переглянути упереджене ставлення до цієї особи і дати об'єктивну оцінку подіям тих років, - вважає Марк Григорович. – Тепер стало модно шукати помилки Мамая, яких у нього було немало, як і великих справ».

Учений нагадав, що після поразки у Куликовській битві в 1380 році Мамай втратив владу й нажив могутнього ворога – Тохтамиша. Після цього Мамай знову почав готувати похід на Русь, проте у розпал підготовки на нього напав Тохтамиш. Мамай втік у столицю генуезьких володінь Кафу.

Археолог розповів, що зі смертю Мамая пов'язано декілька легенд. Одна з них свідчить, що Мамай убитий у Кафі й похований своїми сподвижниками «із безліччю золота і срібла у кургані». При цьому в народі дуже багато курганів, які розташовуються від Ески К'ирима до Волги, прозвали «мамаєвими».

Марк Крамаровський привів інші відомості про загибель воїна.

«У Кафі щоранку Мамай традиційно відвідував мечеть і базар. В один із днів на базарі він був пограбований і убитий посланцями нового владики Золотої Орди – Тохтамиша. Його зарізали, і тіло вбитого лежало на вулиці, - уточнив М. Крамаровський. – За мусульманськими традиціями покійного зобов'язані були поховати до заходу сонця, тому сподвижники Мамая швидко доставили його прах у Солхат. Проте Тохтамиш розпорядився не пускати їх у місто, тоді однодумці Мамая поховали господаря під стінами Солхата. Ось так людині, що побудувала місто, не знайшлося у ньому місця».

За матеріалами QHA

Посилання на тему:

Татаро-монгольського іга не було, впевнені українські вчені і їх іноземні колеги

Іслам в історії Золотої Орди

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.