Імам львівської мечеті відповідав на запитання «анкети Пруста»

Імам львівської мечеті відповідав на запитання «анкети Пруста»
Архівне фото. У своїх відповідях імам Мурад Сулейманов постав перед слухачами звичайною й щирою людиною, що не боїться визнавати власні недоліки, але прагне самовдосконалення, що бажає миру й спокою і своїй родині, і всьому світові
19.07.2017
Оцініть статтю: 
(463 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Щосуботи на радіо «Львівська хвиля» виходить передача, автори та ведучі якої запрошують до бесіди цікавих гостей, зокрема й релігійних діячів. Її учасником став і Мурад Сулейманов, заступник муфтія Духовного управління мусульман України «Умма», імам мечеті львівського Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада.

Ведучий запропонував Мураду Сулейманову відповісти на запитання анкети, яку названо на честь Марселя Пруста — всесвітньовідомого французького письменника, есеїста та критика, якій прославився ще й своїми відповідями в популярній у вікторіанській Англії салонній грі, сенс якої полягав в тому, аби відповісти на кілька запитань у спеціальному альбомі під назвою «Альбом для запису думок, почуттів і т. д.». Опитувальник Марселя Пруста не втрачає своєї актуальності й нині.

Зазвичай, анкета складається з дуже простих запитань, відповіді на які допомагають краще зрозуміти внутрішній світ опитуваного, його світогляд, ставлення до навколишніх, життєве кредо…

У своїх відповідях імам Мурад Сулейманов постав перед слухачами звичайною й щирою людиною, що не боїться визнавати власні недоліки, але прагне самовдосконалення, що бажає миру й спокою і своїй родині, і всьому світові, що понад усе в інших цінує чесність і при цьому завжди залишає людині шанс виправити свої негідні вчинки:

— Я з дитинства виховувався як мусульманин, тому маю виявляти повагу до будь-якої людини, яка б вона не була. Яскравим прикладом цього буде наш пророк Мухаммад (мир йому!), який шанобливо поводився з людьми, які йому не подобалися, — пояснив львівський імам.

Головною рисою свого характеру пан Сулейманов назвав відповідальність, проте й вадою визнав її ж, що в своїх крайніх проявах перетворюється на зайву прискіпливість.

Досить особистим було запитання щодо емоцій та почуттів, зокрема, на запитання ведучого — що може викликати сльози на очах, заступник муфтія відповів:

— Я як духовна людина іноді дивлюсь на себе — тобі Господь Бог дав багато чого, але ти іноді не використовуєш це так, як треба, а іноді навіть жалієшся, що тобі чогось не вистачає. І ти бачиш людей, в котрих просто біда в житті, вони такі ж, як ми, але ледь-ледь виживають, аби тільки зберегти своє життя та здоров‘я, і при цьому вони щасливі. І ось такі моменти й доводять до сліз — у тебе все є, а ти не цінуєш цього й не дякуєш Богові…

Запитань впродовж 15-хвилинного ефіру було поставлено багато: про хобі, про улюблені заняття в години дозвілля, про улюблених письменників тощо… Були й взагалі неочікувані, наприклад, про те, в яку епоху волів би народитися гість, якби мав змогу обирати, і з ким з історичних особистостей хотів би поспілкуватися:

— З пророком Мухаммадом, це 1400 років тому. Я б попросив в нього поради, що б мені потрібно було робити, аби Господь був мною, моєю дружиною, моєю родиною задоволений. Я б попросив порад, як мені діяти в житті.

Мурад Сулейманов також зізнався, що вважає себе щасливою людиною, а щастя в його розумінні — це гідна дружина, Коран і читання Корану, а на запитання — що і як допомагає переживати хвилини апатії чи відчаю, відповів:

— Знаєте, таких ситуацій в мене ще не було — траплялися тяжкі ситуації, але я не опускав руки, а навпаки… В Корані є аят, в якому сказано: «Після утруднень прийде полегшення» — це мотивує. Ти розумієш, що зараз — складно, але прийде полегшення.

Серед іншого, під час передачі ведучий звернувся до львівського імама з проханням процитувати улюблений уривок з Корану, на його думку, це допомогло б аудиторії (переважно християнам греко-католицького віросповідання) краще зрозуміти мусульман:

— У мене немає якогось одного (улюбленого аяту — ред.), я можу прочитати арабською, якщо дозволите, і потім дам переклад: «О ті, що увірували! Ми створили вас чоловіками і жінками, створили вас народами та племенами лише для того, щоб ви пізнавали одне одного. І кращий серед вас той, хто найбільш богобоязливий!».

Щодо упереджень в ставленні немусульман до послідовників Ісламу, стереотипних уявлень про них як про терористів та екстремістів Мурад Сулейманов сказав:

— Слава Богу, потихеньку вони (стереотипи — ред.) руйнуються, мабуть, це завдяки людям, які дійсно хочуть донести істину про Іслам. До речі, однією з цілей (створення та діяльності — ред.) нашого Ісламського центру є ламання стереотипів.

Наприкінці передачі Мурад Сулейманов побажав і слухацькій аудиторії, і колективу радіо «Львівська хвиля» бути чесними, богобоязливими, не втрачати надію, прагнути кращого і залишатися справедливими.

Аудіо —  за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.