Новообраний муфтій мусульман Криму Айдер
Розкажіть про себе, будь ласка. Велика частина Вашої біографії невідома ЗМІ.
— У 1996 році я закінчив школу. Потім по відомій програмі «Мааріфчі» поїхав вчитися до Йорданії, де протягом п’яти років вивчав ісламську теологію, ісламські науки та арабську мову. У 2001 році достроково закінчив своє навчання і відразу знайшов роботу. З тих пір я в Києві. Працював тут у видавництві «Ансар Фаундейшн». Був науковим редактором і перекладачем. Також викладав арабську мову в громадській організації
Хоч я і не був медійним обличчям, у сфері духовної просвіти я досить відома людина — я викладав, брав участь в релігійному житті громади. У Криму багато хто знає мене, особисто вітає.
У суботу, 19 листопада, відбувся Курултай мусульман України і Криму. Чому виникла необхідність створення Духовного управління тут, у Києві?
— З моменту анексії Криму велика кількість кримських мусульман були змушені покинути свою рідну землю. Частина з них оселилася в Херсоні, у Вінниці, в Дніпропетровську, у Львові, багато перебралося до Києва. За цей період вони почали якусь діяльність — пішла реєстрація нових мусульманських громад у регіонах, є навіть деякі громади, які раніше входили в ДУМК в Криму. Саме всі ці організації проявили таку ініціативу — консолідуватися та об’єднатися в єдине управління. Це природний процес. Це те, що необхідно кримським татарам тут, на материковій Україні. Це своєрідний виклик, на який потрібно було відповісти. Тому Курултай мусульманських громад зібрався і вирішив заснувати таке духовне управління, яке ми назвали «Духовне управління мусульман Криму», оскільки ми — кримські татари, і Крим — наша батьківщина.
Як плануєте вести роботу в Україні? Які завдання ставите перед собою?
— Насамперед — захист прав людини і релігійних свобод кримськотатарських мусульман. Другою стратегічною метою ми бачимо розвиток мусульманських громад. Третьою метою є їхнє релігійне і культурне просвітництво. Одне з важливих завдань — створення певних освітніх програм з вивчення Ісламу.
Роботу вже розпочато?
— Ми на стадії організації всього цього процесу. Але за деякими проектами вже ведемо роботу.
Сімферопольський муфтіят вже зробив заяву про Ваше обрання. Як Ви можете його прокоментувати?
— Тут, в принципі, коментувати особливо нічого. Те, що ми створили ДУМК — це природний процес і природна потреба мусульман
Це управління передусім представлятиме і захищатиме інтереси кримських мусульман, які перебувають на материковій частині України. Але оскільки ми — кримські татари, в наші стратегічні цілі ми закладемо і захист прав і релігійних свобод кримських
Однак представники кримського ДУМК звинувачують Вас мало не в причетності до ІДІЛ і ФЕТО. Як Ви ставитеся до таких заяв?
—
Як Ви маєте намір підтримувати зв’язки і вибудовувати стосунки з Меджлісом кримськотатарського народу?
— Меджліс — це наш представницький орган, з яким ми співпрацюватимемо. Наша основна діяльність — релігійна, а Меджлісу — політична.
Як співпрацюватимете з Духовним управлінням мусульман України? Чи не буде перетинатися ваша робота?
— Ми, безсумнівно, співпрацюватимемо з Духовним управлінням мусульман України. Саід Ісмагілов подзвонив і привітав мене. Також мене привітала турецька громада. Навіть якщо це і викличе якусь конкуренцію, то це буде здорова конкуренція, яка піде на благо мусульман. Оскільки змагатися в благих вчинках — це те, до чого спонукає Іслам.
Нагадаємо, як повідомляв Іслам в Україні раніше, національний лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив про необхідність створення нового духовного управління кримських татар на материковій частині України. Він пояснив це повною підконтрольністю Духовного управління мусульман Криму і Севастополя (ДУМКіС) окупаційній російській владі. А 19 листопада в столиці відбувся з’їзд делегатів кримськотатарських мусульманських організацій, під час якого на материковій Україні було створено Духовне управління мусульман Криму та обраний муфтій.