Доброта — якість, надлишок якої не шкодить

1
Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) говорив: «Прояв доброти до будь-якої живої істоти заслуговує нагороди» (Сахіх аль-Бухарі).
17.02.2012
Оцініть статтю: 
(664 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

«Доброта — це те, що може почути глухий і побачити сліпий»
(Марк Твен)

17 лютого — День спонтанного прояву доброти (Random Acts of Kindness Day) — одна з недавніх ініціатив міжнародних благодійних організацій. Так би мовити, ще привід порадувати оточення.

Небагато людей у наш неспокійний час здатні на такий «подвиг», оскільки у стані втоми і роздратування від насущних турбот ми все частіше байдуже проходимо повз чужі проблеми, доки вони не торкнутися нас самих.

Добро — поняття моральності, яке означає навмисне, безкорисливе і щире прагнення до здійснення блага, корисної справи (наприклад, допомозі ближньому, а також незнайомій людині або, навіть, тваринному і рослинному світу).

Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) говорив: «Прояв доброти до будь-якої живої істоти заслуговує нагороди» (Сахіх аль-Бухарі).

В Україні ця дата ще мало відома, проте минулого року в Сімферополі вже встигли пройти подібні акції, приурочені цій події, як «Епідемія доброти», «Листочки доброти», «Твори добро». Кримчани змогли привернути увагу мешканців міста до добрих справ і вчинків.

Але, оскільки така подія все ж ще залишається новою для нашої місцевості, пропоную декілька варіантів спонтанного прояву доброти.

Відвідайте батьків або подзвоніть їм. Навіть якщо ви щодня намагаєтесь підтримувати з ними теплі і шанобливі стосунки, не полінуйтеся ще раз сказати щирі слова любові і вдячності, викажіть вдячність за те, що вони є, за те, що роблять для вас. Вони у вас одні.

Подаруйте радість сиротам. Як давно ви були у дитячому будинку? Взагалі, ви були в гостях у дітей-сиріт? Якщо ні, то цей день - привід змінити ситуацію. Якщо ж у вас не вистачає коштів, щоб купити подарунки дітлахам, то відвезіть свої м'які іграшки або дитячі речі, які насправді вже не приносять користь, а ось дитбудинківським хлоп'ятам вони доставлять справжню радість. Та й сама присутність, увага і посмішка будуть кращими подарунками.

У Корані Всевишній Аллаг велів здійснювати благодіяння до батьків і сиріт: «Не поклоняйтеся нікому, окрім Аллага, робіть благодіяння батькам, рідним і сиротам» (Коран, 2:83).

Сплатіть за кого-небудь проїзд у громадському транспорті. Хоча квитки бувають досить дешеві, але літні, малозабезпечені і бездомні люди будуть приємно здивовані і невимовно раді, якщо ви сплатите їх проїзд. Або ж купіть скляночку чаю кондукторові. Тільки уявіть, як нелегко йому їздити одним і тим самим маршрутом з ранку до вечора, при цьому продавати проїзні квитки і лаятися з «зайцями».

Практично на кожній зупинці є ларьки з гарячими напоями. Принесіть кондукторові скляночку гарячого і ароматного напою і подивіться на його реакцію. Тільки не чекайте вдячності, робіть це від чистого серця і заради Всевишнього Аллага, адже Пророк (мир йому і благословення Аллага) учив: «Воістину, Аллаг любить (прояви) доброти у всьому» (аль-Бухарі).

Поступіться комусь чергою. Якщо вам не вистачає сабр (терпіння), можете попрацювати над усуненням шкідливої риси вдачі у день доброти. Поступіться своїм місцем у черзі тому, хто стоїть за вами. Це може бути домогосподарка в супермаркеті або водій, який заправляє машину на тій же заправці, або студент, що поспішає на зайняття. Прагніть задовольняти потребу людей, вселяйте у них радість.

Кажіть близьким компліменти. Зробіть компліменти цього дня хоча б трьом людям. Повірте, ви поліпшите їх настрій не лише на сьогодні, але й на цілий тиждень. А вони, у свою чергу, поліпшать його комусь ще. Намагайтеся першими проявляти добро й отримаєте винагороду від Всевишнього Аллага, що дорівнюватиме тій, яку здобуде той, що послідував вашому доброму слову.

Всевишній говорить у сурі «Землетрус»: «Хто б не вчинив добро — [хоча б] на вагу порошинки, він здобуде [винагороду Всевишнього за] нього» (Коран, 99:7).

Віднесіть бездомним повноцінний обід. Якось, після однієї битви, до божого Посланця (мир йому і благословення Аллага) привели декількох полонених-немусульман. У цей час до Мухаммеда (мир йому і благословення Аллага) з'явився ангел Джабраїл і з приводу одного з них мовив: «О, Мухаммед! Господь твій вітає тебе і передав, що цей полонений годує бідняків, виявляє гостинність людям і терпить труднощі». Звертаючись до полоненого, божий Посланець (мир йому і благословення Аллага) повторив йому слова ангела Джабраїла і промовив: «Завдяки цій похвальній поведінці, ти вільний!» «Хіба і твій Господь цінує подібні якості?» — запитав полонений. «Так» — відповів Мухаммед (мир йому і благословення Аллага). Полонений, глибоко вражений такою особливою увагою Всевишнього, без жодного сумніву, сказав: «Немає Бога, окрім Аллага і Мухаммед — його посланець».

Таким чином він прийняв іслам і, звертаючись до Пророка (мир йому і благословення Аллага), промовив: «О посланець божий, присягаюсь Господом, що поклав на тебе посланницьку місію, відтепер я прийняв рішення більше колишнього допомагати бідним і розподілити серед них своє багатство».

Напевно у вашому дворі регулярно зустрічаються люди, які шукають залишки їжі в сміттєвих баках. Уявіть, як їм? Адже колись вони були такими ж, як ви. Просто щось у житті пішло не так. Залиште біля сміттєвого бака пакет з повноцінним обідом для цих людей.

Наслідуйте приклад нашого Пророка (мир йому і благословення Аллага) «поширюйте привітання, годуйте бідняків, підтримуйте родинні зв'язки і моліться ночами, коли люди сплять, — й увійдете до Раю з миром!» (Ібн Маджа).

День спонтанного прояву доброти допомагає зрозуміти, наскільки наші вчинки впливають на інших людей. Добрі справи «є заразними»: коли ми допомагаємо комусь, ця людина на знак вдячності надає допомогу комусь ще — йде ланцюгова реакція доброти.

Так давайте зробимо спонтанні прояви доброти нашою щоденною звичкою, і тоді світ обов'язково стане трохи добрішим! Спробуйте і ви побачите, що не в змозі будете вчинити щось погане.

Яка необхідна приправа до всього — доброта. Самі кращі якості без доброти нічого не варті, і самі гірші вади з нею легко прощаються. Доброта для душі те саме, що здоров'я для тіла: вона непомітна, коли володієш нею, і вона дає успіх у будь-якій справі.

Жинан РУБЧЕНКОВА
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.