Кримські хабашити поміняли вивіску

1
Ще недавно заммуфтія ДЦМК, а нині муфтій Таврійського муфтіяту Руслан Саітвалієв
26.08.2014
Оцініть статтю: 
(248 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Криму з'явилося Центральне духовне управління мусульман Криму - Таврійський муфтіят. За інформацією агентства Інтерфакс, рішення про створення нового духовного управління було прийнято в Сімферополі на з'їзді мусульман, учасниками якого стали близько ста делегатів з різних районів півострова. Муфтієм нової освіти став Руслан Саітвалієв, а головою - Енвер Ахтемов.

З приводу створення Таврійського муфтіяту вже висловив свою думку російський релігієзнавець Роман Сілантьєв. "Ця організація, яка раніше була відома під назвою "Духовний центр мусульман Криму", всього за кілька місяців стала однією з важливих мусульманських сил Криму - віруючі все більше довіряють їй, так як там проповідуються цінності традиційного, помірного ісламу, без політичних гасел" - заявив він в інтерв'ю ІТАР-ТАСС. Сілантьєв, відомий крім усього іншого своїми ісламофобськими висловлюваннями, також стверджує, що новоутворений муфтіят має хороші перспективи оскільки підтримується верховним муфтієм Росії Талгатом Таджуддіном.

Ще недавно заммуфтія ДЦМК Рідвана Велієва, а нині муфтій Таврійського муфтіяту Руслан Саітвалієв заявив про те, що його духовне управління буде відроджувати вчення традиційного ісламу, протидіяти екстремізму та тероризму, радикалізації та політизації релігії. "Ми будемо протистояти таким сектам як ваххабіти і іншим, бо якщо вони будуть розвиватися і поширюватися в Криму, то це може плачевно позначитися на всі території півострова і всієї Росії" - сказав Саітвалієв.

За словами Сілантьєва, Таврійський муфтіят об'єднав 50 релігійних громад і вже став другим за чисельністю ісламським релігійним об'єднанням в Криму після ДУМК, у віданні якого релігієзнавець нарахував близько 200 громад (насправді ДУМК підпорядковується близько 350 релігійних громад - ред.).

Нова назва - старі цілі

Духовне управління мусульман Криму поки від заяв з даного приводу утримується. Можливо тому, що офіційно про створення нового муфтіяту ніхто не оголошував. Відсутня будь-яка інформація про це і на сайті Духовного центру мусульман Криму, на базі якого створено Таврійський муфтіят. Разом з тим, в ДУМК відзначають, що питання детально вивчається і надалі буде зроблено офіційну заяву.

Кримський ісламознавець Айдер Булатов сумнівається, що зміна назви що-небудь поміняє. Відомо, що ДЦМК виник в 2010 році в результаті тривалого конфлікту між Духовним управлінням мусульман Криму і Духовним управлінням мусульман України (ДУМУ). Глава ДУМУ - ліванець Ахмед Тамім є прихильником такого перебігу як хабашизм. Саме він, за словами, експерта в свій час патронував створення ДЦМК. Булатов підкреслює, що хабашизм не прижився в Криму. "Нова назва не дозволить збільшити їм кількість своїх адептів", - сказав експерт в інтерв'ю Крим.Реалії.

Основним завданням новоявленого муфтіяту буде прагнення розколоти кримських мусульман, підірвавши авторитет ДУМК як головного духовного управління кримських татар. У цьому впевнений глава Духовного управління мусульман України "Умма" Саід Ісмагілов. "Очевидно, мета нового об'єднання максимально розколоти єдність кримськотатарського народу і замінити собою ДУМК. Цей висновок напрошується виходячи з фактів постійних обшуків медресе, підконтрольних муфтіяту на чолі з Еміралі Аблаєвим, і пошуку там забороненої літератури"- зазначає муфтій.

У появі нового муфтіяту, насамперед опозиційного до ДУМК, може бути зацікавлена ​​і нова кримська влада. Про це говорить ряд непрямих фактів. Один з найбільш яскравих - новий "таврійський муфтій" Руслан Саітвалієв зовсім недавно обслуговував іфтар під час Рамадану, даний прем'єр-міністром Криму Сергієм Аксьоновим в Сімферополі.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.