Українці 18 травня масово підтримали кримських татар

1
Фото: "Кримське земляцтво в м.Києві"
1
Скорботний захід у Львові. Фото: 5 канал
1
Кияни на траурному мітингу біля парку ім.Т.Шевченка. Фото: kiev.vgorode.ua
1
Молитовний марафон у Донецьку.
1
Фото: Леся Скубко
1
Біля будівлі Запорізької ОДА дівчата висадили клумбу з зображенням емблеми татар і герба України. Фото: z-city.com.ua
1
Мітинг на околиці Сімферополя. Фото: Сміаїл Тантана
1
Хода на підтримку кримських татар вулицями Києва.
1
1
1
1
1
1
1
1
20.05.2014
Оцініть статтю: 
(122 оцінки)
Теги: 
oleg
Зображення користувача oleg.

У багатьох містах України траурними мітингами, флешмобами і молебнями вшанували жертв депортації кримськотатарського народу. І на заході, і на сході країни люди збиралися в центральних частинах міст висловити свою духовну підтримку кримським татарам.

18 травня 2014 виповнилося 70 років з дня депортації сталінським режимом кримськотатарського народу, який на засланні від нестерпних умов, голоду, хвороб втратив більше 40% своїх представників.


У київському поминальному заході, організованому «Кримським земляцтвом», взяли участь близько двох тисяч чоловік. Мітинг був відкритий гімнами кримськотатарського народу і України. Учасники жалобних заходів зібралися на Софійській площі і послідкували пішим ходом до парку ім. Т. Шевченка, скандуючи: «Крим — це Україна», «Міллет! Ватан! Кирим!» (Народ! Батьківщина! Крим!), Аллаху Екбер! (Аллаг Величний!), передає Радіо «Свобода».


Після виступів і молебню, гостям та учасникам мітингу було запропоновано пройти колоною до посольства Російської Федерації і заспівати гімн кримських татар «Ант еткенмен» українською мовою, на знак пам’яті жертв депортації і протесту проти окупації Криму Росією.


Варто відзначити, що під час акції в парку Шевченка розгорнули найбільший в Україні прапор кримськотатарського народу розміром дев’ять на шість метрів.


Кримськотатарський прапор також майорів в меморіальному заповіднику «Биковнянські могили» під Києвом, де відбулися поминальні заходи. Нащадки невинно розстріляних та закатованих жертв політичних репресій 30-х років минулого століття, а також звичайні українці, духовні лідери та державні службовці, вшанували пам’ять загиблих. До меморіалу були покладені вінки та квіти.


Основний посил промов виступаючих полягав у тому, що для щасливого майбутнього не можна забувати уроки минулого і не можна допустити антилюдських явищ, подібних депортації кримського народу.


«У кримських татар з українцями спільні кольори прапора, спільна мета — зупинити окупанта…»


У Миколаєві близько ста активістів і простих городян з українською символікою провели флешмоб. «Ми вирішили в цей складний для них час підтримати їх і заспівати гімн кримськотатарського народу українською мовою. Такі флешмоби будуть проходити і в інших містах України, в Києві, і ми приєднуємося до них», — зазначила одна з організаторів акції Катерина Литвиненко.


У Львові до пам’ятника Тарасу Шевченко прийшли більше сотні людей. Учасники тримали в руках прапори України і кримськотатарського народу. Люди спільно помолилися за жертв сталінської депортації та за мир в Україні, повідомляє 5-ий канал.


Слід зазначити, що прапор кримськотатарського народу з’явився 18 травня і на львівській ратуші. Протягом усього дня у Львові проходили майстер-класи з кримських традиційних ремесел, а також лекції про історію кримськотатарського народу. На завершення львів’янам продемонстрували художній фільм про депортацію кримськотатарського народу — «Хайтарма».


Незважаючи на обтяжену обстановку на Донбасі, небайдужі до горя кримських татар зібралися в Донецьку на молитовний майданчик. Цього разу марафон відкрився молитвою за жертв депортації кримськотатарського народу, прочитаною муфтієм ДУМУ «Умма» Саідом Ісмагіловим. Активісти також розгорнули прапор кримськотатарського народу і запалили свічки.


Активісти Запоріжжя підготувалися до трагічної річниці завчасно. Підготували програму з гімнами і виступами, а біля Запорізької ОДА висадили клумбу з зображенням емблеми татар і герба України.


У Кіровограді стометровий український прапор розгорнули на центральній площі. У місто з’їхалися учасники євромайданів з Криму та 22 українських міст, передає ТСН.


Заходи солідарності з кримськими татарами відбулися також у Дніпропетровську, Харкові, Мелітополі, Вінниці та в інших містах.


Мітинги під шум військових вертольотів


Жалобні заходи пройшли також і в Криму. Однак місцева влада заборонила проведення мітингу в центрі Сімферополя, як це було в минулі роки. Тому в центрі міста, біля закладного каменя жертвам депортації, пройшов тільки траурний молебень за загиблими під час депортації 18 травня 1944 року.


У Сімферополі захід пройшов без представників місцевих органів влади. Тим не менш, було відмічено велике скупчення представників силових органів, у тому числі співробітників російського ФСБ, повідомляє Радіо «Свобода» з посиланням на кореспондента, який перебував на місці подій.


В цілому, захід пройшов мирно, без політичних гасел і закликів.


Молебні і покладання квітів, жалобні мітинги пройшли в Сімферополі, Бахчисараї та в інших населених пунктах — селах, селищах, містах півострова.


Всекримський молебень (дуа) за загиблими у депортації і мітинг кримських татар пройшов біля мечеті в селищі Ак-Мечеть на околиці Сімферополя. Він зібрав більше 10 тисяч учасників з різних регіонів Криму, пише Крим Реалії.


На мітингу була прийнята резолюція, в якій кримські татари вимагають додання самопроголошеній Республіці Крим статусу національно-територіальної автономії для реалізації свого права на самовизначення на своїй історичній території, повідомляють Коментарі.


Над Сімферополем і прилеглими селищами (місцями компактного проживання кримських татар) з восьмої ранку також курсували військові вертольоти, заглушаючи виступаючих. Глава Меджлісу Рефат Чубаров після заходів заявив, що сьогодні військові і спецслужби Росії поглумилися над пам’яттю кримських татар.


Нагадаємо, що раніше в.о. глави Республіки Сергій Аксьонов заборонив проведення на території Криму «масових заходів» до 6 червня у зв’язку з «обстановкою на Півдні та Сході України».


Але меджліс кримськотатарського народу на позачерговому засіданні в суботу, 17 травня, прийняв рішення все-таки провести 18 травня заплановані раніше заходи, присвячені жертвам депортації 1944 року.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.