Туреччина допоможе сусідам – мусульманам повернутися на батьківщину

1
Мусульмани-месхетинці - нащадки жителів Месхет (прикордонний з Туреччиною край на півдні Грузії), виселені в 1944 році в Середню Азію за рішенням керівництва СРСР
1
Турки-месхетинці були примусово депортовані з Грузії в Казахстан, Киргизію та Узбекистан, де були розселені по окремим селищам як «спецпоселенці»
1
1
30.03.2013
Оцініть статтю: 
(322 оцінки)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

Туреччина готова надати допомогу Грузії в процесі повернення в країну мусульман-месхетинців, депортованих за радянських часів. Про це 29 березня в Батумі заявив глава МЗС Туреччини Ахмет Давутоглу. За його словами,Туреччина співпрацює з урядом Грузії з питання повернення в країну мусульман-месхетинців і Анкара бажає зробити свій внесок у вирішення даного питання.

«Повернення мусульман-месхетинців в Грузію - це гуманітарне, а не політичне питання і в разі потреби ми готові надати допомогу в їх переселенні», - заявив міністр і висловив упевненість, що після повернення в Грузію мусульмани-месхетинці стануть частиною грузинського суспільства.


Глава МЗС Грузії Майя Панджікідзе повідомила, що зараз розглядається близько 900 заяв мусульман-месхетинців, що проживають в різних країнах та реально бажають повернутися в Грузію». За її словами, для їх повернення та облаштування в країні необхідно провести певні зміни в законодавстві Грузії і над цим вже працює міністерство юстиції.


«Новий уряд Грузії бажає остаточно вирішити питання повернення мусульман-месхетинців і всі необхідні для цього процедури будуть незабаром здійснені», - заявила Панджікідзе.


Грузія як член Ради Європи взяла на себе зобов'язання по врегулюванню до 2011 р. питання повернення мусульман-месхетинців - нащадків жителів Месхет (прикордонний з Туреччиною край на півдні Грузії), виселених в 1944 році в Середню Азію за рішенням керівництва СРСР. У 2005 році за рішенням президента Михайла Саакашвілі була створена Держкомісія з вивчення питань репатріації населення, депортованого радянським режимом з Південної Грузії в 40-х роках 20-го століття.


Члени комісії побували в країнах проживання мусульман-месхетинців з метою встановлення кількості тих, хто бажає повернутися до Грузії. У РФ, Туреччині, Азербайджані, Узбекистані та інших країнах проживає до 300 тис мусульман-месхетинців. У попередні роки влада Грузії не раз заявляла, що без фінансової допомоги міжнародних партнерів Грузія сама не в змозі впоратися з цією проблемою.


Нагадаємо, що питання про повернення турків-месхетинців в Грузію стоїть на порядку денному більше тридцяти років. Їх переселення з батьківщини відбулося в 1944 році. Турки-месхетинці, які проживали на території Грузії в прикордонних з Туреччиною районах (Самцхе-Джавахеті), за звинуваченням у пособництві ворогам були примусово депортовані з Грузії в Казахстан, Киргизію та Узбекистан, де були розселені по окремим селищам як «спецпоселенці» (тобто без права зміни місця проживання). При цьому різні джерела називають різну кількість депортованих - від 90 до 200 тисяч осіб.


Джерело: georgians.ru

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.