12 листопада відзначають День україномовної преси

12 листопада відзначають День україномовної преси
12 листопада відзначають День україномовної преси
12.11.2015
Оцініть статтю: 
(188 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Сто десять років тому, 12 листопада 1905 року, в місті Лубни попри майже сорокарічну заборону царату на україномовний друк, вийшло перше число газети «Хлібороб» українською мовою. Головним редактором її був Володимир Шемет — громадсько-політичний діяч й український державник.

На згадку про цю подію 12 листопада 2009 року було проголошено та вперше відзначено День україномовної преси — це сталося в Харкові в приміщенні Спілки української молоді.

Традицію відзначення започаткували Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича, Громадське об’єднання «Шемети», редакція двотижневика «Український простір» та Спілка української молоді.

Одночасно з цим організаторами було оголошено і про заснування Музею-архіву україномовної преси у Харкові, мета якого — зберегти періодичні видання минулого для нащадків.

Але проблема, про яку йшлося під час започаткування Дня україномовної преси, своєї актуальності не втратила й досі — читач відчуває брак видань, що друкуються чи поширюються в інший спосіб саме українською мовою.
В цьому контексті нагадаємо, що нещодавно муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов в своєму дописі в соцмережі Фейсбук з приводу Дня української писемності і мови зазначив:

— В день української писемності та мови ми завжди тішимось, що робимо і свій маленький внесок в поширення мови. Принципово видаємо газету «УммА» українською. До речі, це едине україномовне мусульманське періодичне видання. Починаючи з цього року, ми видаємо мусульманську релігійну та художню літературу українською, — написав шейх Саід.

Також Саід-хазрат висловив переконання, що єдиною державною мовою в нашій країні буде лише українська:

— Я вважаю, що єдиною державною мовою мусить бути тількі українська. Якщо я, татарин, її вивчив, то хіба не соромно не бажати її вчити етнічним українцям?

Нагадаємо, що Всеукраїнська асоціація громадських організацій «Альраід» та Ісламський культурний центр м. Київ мають інформаційні портали, де інформація подається українською мовою.

Електронний випуск газети «УммА» можна переглянути за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.