«Багато кримських мусульман бере участь у війні» — муфтій Айдер Рустемов

«Багато кримських мусульман бере участь у війні» — муфтій Айдер Рустемов
Фото з видкритих джерел
28.02.2023
Оцініть статтю: 
(78 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Муфтій Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим (ДУМ АРК) Айдер Рустемов дав інтерв’ю інформаційно-аналітичному медіа ZN.UA. Розмовляли про мусульман у контексті нової хвилі війни, життя кримських татар на дев’ятий рік окупації півострова, а також про майбутнє ДУМ АРК.

Відповідаючи на питання, чи змінилася роль військовослужбовців — послідовників ісламу після того, як у лютому Росія розпочала відкрите вторгнення, та скільки мусульман воює в лавах ЗСУ, муфтій запевнив, що рівень залучености кримських татар до ЗСУ та інших сил оборони від 24 лютого значно підвищився: 

— Коли відбувається повномасштабне вторгнення по всій території України, коли [чужі] солдати вдираються у твій дім і ґвалтують дітей та жінок, люди починають усе переосмислювати. Точної статистики немає, але зараз набагато більше кримських мусульман бере участь у війні.

Айдер Рустемов зауважив, що в цій війні є релігійний фактор, проте він точно не домінує:

— Релігійний вимір важливий для окремих віруючих, що воюють, але їх меншість. А якщо говорити про кримських татар, то питання релігії та війни для них украй важливе. Бо з півострова виїхали люди, які не змирились зі status quo, покинули там своє майно та родичів, щоб боротися з окупацією.

За словами шейха Айдера, кримські татари, що залишаються на півострові, за вісім років уже встигли пристосуватися до всіх умов, а в багатьох людей навіть з’явилось розчарування, дехто зневірився, що Україна повернеться.

— Вісім років — це великий термін. Люди отримали паспорти, бо мусили це зробити, хоча зволікали до останнього. Немає паспорта — нема пенсії. Це я вже не кажу, що без паспорта треба щоразу оформлювати документи на тимчасове проживання, в’їжджати й виїжджати що три місяці, — каже муфтій.

Під час розмови Айдер Рустемов підкреслив, що створення кримськотатарської автономії потрібне:

— Очевидно, що кримські татари як корінний народ України мають право на самовизначення. Уявити Крим українським без кримських татар неможливо. Ми — народ із власним корінням,  наша мова на межі вимирання — це все нас не влаштовує.

Повний текст інтерв'ю читайте за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.