«Бути поруч з людиною будь-якого віросповідання» — капелан Дмитро Поворотний

«Бути поруч з людиною будь-якого віросповідання» — капелан Дмитро Поворотний
Капелан Дмитро Поворотний
16.08.2022
Оцініть статтю: 
(157 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Український православний священник Дмитро Поворотний вісім років тому вирішив, що його місце серед бійців — захисників України. Капелан згадує, що тоді, у 2014 році, йому як чоловікові та українцю стояти осторонь захисту Батьківщини було несила, але як церковний служитель він зброю до рук взяти не міг. Вирішив стати капеланом, аби опікуватися бійцями, допомагати кожному не вважаючи на віровизнання. 

«Гасло капеланів — бути поруч. Уточнень — із християнами або представниками інших конфесій — немає. Бути поруч з усіма, навіть з атеїстами. Одне із головних правил кодексу капелана — опікуватися кожним. І допомагати реалізовувати конституційне право на релігійне життя», — каже Дмитро Поворотний в інтерв’ю виданню «Рубрика».

До капелана може звернутися людина будь-якої віри. Душпастир з'ясовує, в чому проблема, як можна допомогти. Наприклад, привести у військову частину представника іншої релігійної спільноти або самого бійця відвести до них. 

«Був такий досвід, — згадує капелан. — Лежав поранений хлопець-мусульманин. Емоційно він „підсів“ через лікування, розгубився. Я домовився із командуванням, щоб на п'ятничну молитву відвести його у мечеть. Написали звільнення та рушили. Він там помолився та поспілкувався з однодумцями й кілька днів залишався у піднесеному настрої. І хоч по життю був не сильно релігійним, йому стало легше після спілкування з людьми свого кола. Важлива річ, щоб людина не почувалася відірваною від спільноти…»

Поміч та морально-психологічна підтримка капеланами бійців, що визнають інші релігії, вже давно не дивина. Так само й імами-капелани, задовольняючи релігійні потреби військовослужбовців-мусульман, не лишають без допомоги та слова розради захисників, що є послідовниками інших віровчень. ЗМІ писали про приклади співпраці та взаємодопомоги імамів із християнськими душпастирями. Як свого часу сказав муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, це свідчить, що на війні вірні різних релігій — брати, друзі, військові побратими, об’єднані спільною метою: захистити Батьківщину, допомогти своєму народові.

Нагадаємо, що 8 років система військового капеланства в Україні вибудовувалася самостійно, а наприкінці 2021 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні та загалом законопроєкт № 4626 «Про Службу військового капеланства», що передбачає створення в Україні Служби військового капеланства, визначає поняття капеланства, чисельність капеланів у військових формуваннях, а також їхні права та обов'язки. Закон набрав чинности 1 липня 2022-го. 

ДУМУ «Умма» ще на початку війни на сході України ініціювало створення Управління військового капеланства мусульман України. Імами-капелани управління брали безпосередню участь у розробці закону, ухваленого ВР. До його ухвалення імами-капелани задовольняли духовні потреби захисників України, що визнають іслам, винятково на волонтерській основі та мусили щоразу добиватися для відряджень до зони АТО/ООС дозволу Генштабу та командування відповідних підрозділів.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.