Мустафі Джемілєву — 74

Мустафі Джемілєву — 74
Одним із перших Мустафу Джемілєва привітав Президент України Петро Порошенко
13.11.2017
Оцініть статтю: 
(532 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву, до імені якого вже давно додають Киримоглу, сьогодні надходить безліч вітань з усіх куточків світу. Незламному борцю, одному з провідників кримськотатарського національного руху, правозахиснику, учаснику дисидентського руху, народному депутатові України, Уповноваженому Президента України у справах кримськотатарського народу виповнилося 74 роки.

Одним із перших Мустафу Джемілєва привітав Президент України Петро Порошенко: 

— Я особисто знаю Мустафу Джемілєва як незламного борця за справедливість, за свободу та честь свого народу, вірну своїм принципам людину — справжнього лідера кримськотатарського народу та кращого із синів України. Мої щирі вітання Мустафі у день його народження з побажанням сили та енергії на нелегкому шляху. Від імені усього українського народу дякую за ті зусилля, які ви робите для повернення Криму та визволення усіх кримськотатарських політв’язнів, які стали заручниками РФ. З днем народження, Мустафо! — написав Петро Порошенко.

Нагадаємо, Мустафа Абдулджеміль Джемілєв народився 13 листопада 1943 року у селі Ай-Серез, що в Криму. На той час півострів перебував під німецькою окупацією. Після приходу радянських військ, 18 травня 1944 року, разом з усім кримськотатарським народом Мустафа та його сім’я були депортовані радянською владою до Узбецької Радянської Соціалістичної Республіки. До 12 років Джемілєв разом зі своєю сім’єю проживав під адміністративним наглядом в Андижанській області республіки. Після закінчення школи хлопець намагався вступити до вишу, проте через заборону приймати до університету кримських татар йому це не вдалося.

У віці 16 років Джемілєв, працюючи токарем на Ташкентському авіаційному заводі, брав участь у нелегальній молодіжно-студентській організації «Союз кримськотатарської молоді», куди входили кримськотатарські студенти та робітники. Проте вже за кілька місяців діяльність організації перервалася. У 1962 році союз знищили, а керівників заарештували. Джемілєва звільнили з роботи, і за ним почався нагляд Комітету державної безпеки СРСР.

З 1960-х років Джемілєв брав активну участь у кримськотатарському національному русі — і знову арешти та покарання.

Повернутися на свою Батьківщину, до Криму, Мустафі Джемілєву вдалося лише 1991 року. 6 червня 1991-го на скликаному національному з’їзді кримськотатарського народу — Курултаї — він був обраний головою Меджлісу кримськотатарського народу.

Джемілєв наполягає на недоторканності кордонів України й не визнає результати так званого «референдуму», організованого російською владою та їх поплічниками в Криму.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.