Окупаційна влада Криму продовжує оскверняти мусульманські поховання

Окупаційна влада Криму продовжує оскверняти мусульманські поховання
Окупаційна влада Криму продовжує оскверняти мусульманські поховання
Окупаційна влада Криму продовжує оскверняти мусульманські поховання
Окупаційна влада Криму продовжує оскверняти мусульманські поховання
Окупаційна влада Криму продовжує оскверняти мусульманські поховання
Окупаційна влада Криму продовжує оскверняти мусульманські поховання
16.07.2018
Оцініть статтю: 
(359 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Окупаційна влада Криму продовжує політику радянської влади, яка руйнувала мусульманські святині, зокрема й кладовища. Про те, що відбувається зараз на окупованому півострові, пишуть користувачі соцмереж, що залишилися в АРК.

— Школа № 21 в Сімферополі на вулиці Червоноармійська, 116. На цій території, згідно з усіма історичними даними, раніше знаходилося старе кримськотатарське кладовище і до нього ж прилягало нове кримськотатарське кладовище. На всіх картах, на всіх аерофотозйомках (навіть періоду 1941 року, зроблених німцями), зазначено — це порожня територія. Є свідчення мандрівників 1830, 1875 років — безпосередньо Джеймс Вебстер під час свого вояжу до Криму малював все це і показував… Далі тут все було знесено і побудована ця школа. У фундаменті школи та її стінах знаходяться камені могильні. А зараз (станом на липень 2018 року — ред.) тут почали проводити роботи з будівництва паркану та огорожі і виявили, що виходять кістки, — розповідає, коментуючи відображене на відео, один із активістів.

Наданий активістами відеозапис зафіксував, що на дні викопаної траншеї і на купах землі уздовж неї розкидані людські черепи і кістки.

— Це було найвідоміше і найбільше кладовище в Сімферополі, де ховали шанованих людей міста, представників дворянства, інтелігенції, творчої еліти. Відомо, що тут похований полковник Ісмаїл Муфти-заде, тут поховані наші громадські діячі — Абдураман Кадрі-заде, Еміралі Баріков, Сеід-Абдулла Озенбаш.

Як повідомляють активісти, вони ухвалили рішення надати тому, що відбувається, якомога ширшого розголосу, щоб прах предків не опинився на звалищі:

— Зараз ми вирішили «сурмити» про це, повідомляти в усі інстанції, тому що це кістки наших предків. Зараз все це може опинитися на смітнику.

Повідомляється, що сімдесят років тому під час будівництва школи був виритий котлован й останки були вивезені, але на території майданчика жодних екскаваційних робіт не проводилося.

— Ця територія є цінністю, її потрібно обгородити, провести якісь шурфи, поставити пам’ятний знак, тому що вся еліта міста Сімферополя — Акмесджита тут похована… Будемо займатися, ІншаАллаг!

На іншому наданому небайдужими активістами відео зафіксовано, як люди збирають потривожені кістки предків. «Невже у тих, хто копав, не залишилося нічого людського? Адже під час першого ж копання вийшли кістки…». Повідомляється, що коли про знайдені людські останки повідомили представникам окупаційних «компетентних органів», ті вилучили кілька фрагментів черепів і дали команду копати далі.

Зауважимо, цинічне і варварське ставлення до могил померлих людей нинішня окупаційна влада успадкувала від своєї ідейної «матері» — радянської влади, яка, депортувавши корінний народ з півострова, почала руйнувати старі кримськотатарські кладовища, зводити будівлі на місці розорених мусульманських поховань, а надгробними плитами з півмісяцем і зіркою вистилати дороги і тротуари…

Як пишуть місцеві жителі, на жаль, таких прикладів багато. «У Хапсхорі (або Капсихор, перейменований радвладою в Морське — селище на південно-сході Криму — ред.) на місці кладовища побудували школу, що діє й сьогодні. Там само з надгробних плит облаштований фундамент готелю. Великий відомий пансіонат «Сонячний камінь» побудований на багатовіковому кладовищі, де в результаті земляних робіт і нині виходять кістки наших предків. А скільки надгробних плит укладено сходинками біля порогів приватних будинків…».

Один із користувачів соцмережі Facebook нагадує також, що тими, хто ще не забув про своїх предків, на території Ленінського району Кримського півострова було виявлено понад 200 поховань, що залишилися після депортації 1944 року: «… У відповідь на письмові вимоги учасників цієї ініціативи влада Криму (всіх рівнів) прискорено ухвалює передання цих земель приватним особам під будівництво садиб, офісів та іншого… За нормами земельного Кодексу (що України, що Росії) на місцях виявлення поховань влада ЗОБОВ’ЯЗАНА встановлювати з санітарні зони з огорожами і відповідними розпізнавальними знаками з попередженнями. Цього немає, звернення до судів не призводять до виконання законів в цьому питанні».

Як стверджують кримські користувачі соцмережі, таке вибіркове ставлення до пам’яті народу з боку влади «є ознакою расової дискримінації».

Зауважимо також, що в самій Росії до мусульманських поховань на територіях республік, що входять до РФ з переважно мусульманським населенням, здавна закріпилося не найкраще ставлення — як зауважують користувачі з Дагестану і Чечні, така ж доля спіткала старі Таркінські кладовища, «де вже забудовано будинками…, історія депортації і наслідки жахливі», «У рівнинній Чечні донині під час будівництва доріг і розбирання старих мостів знаходять надмогильні плити — пам’ятки імперського вандалізму».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.