Правозахисники: Фікрату Гусейнлі загрожує смертельна небезпека

Азербайджанський опозиційний журналіст Фікрат Гусейнлі, що покинув батьківщину 2006 року і зараз перебуває в Україні після того, як його восени 2017-го затримали в аеропорту «Бориспіль» за запитом азербайджанської влади, наражається на небезпеку екстрадиції. Незважаючи на те, що перевірка Інтерполу встановила, що розшук журналіста був незаконним (а його звинувачують за політично вмотивованими причинами), Генпрокуратура України й досі проводить розслідування щодо його можливої екстрадиції.

Правозахисники намагаються врятувати Фікрата Гусейнлі від реальної небезпеки, яка загрожує не лише його свободі, але й життю. Про це йшлося на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі 29 березня.

— Ми закликаємо Генеральну прокуратуру України завершити екстрадиційну перевірку, яка триває вже дуже довгий час. Є достатньо доказів, які свідчать, що його переслідування є політично вмотивованим і що йому загрожує небезпека за повернення до Азербайджану. Ми закликаємо закінчити цю перевірку і дозволити Фікратові повернутись до Нідерландів, — наголосила Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.

У 2008 році Фікрат Гусейнлі отримав статус біженця і пізніше громадянство у Нідерландах.

— Королівство Нідерланди, так само як і Україна, підписали і ратифікували Конвенцію ООН про захист біженців і протокол до неї. Визначення того, хто є біженець, в Україні і в Нідерландах однакова. Нідерланди визнали, і відповідні документи є в розпорядженні правоохоронних органів, що Фікратові Гусейнлі загрожує переслідування у його країні. Немає підстав для того, щоб Україна з одного і того ж документу зробила інший висновок. Україна таким чином наражається на позов до Європейського суду з прав людини, — розповів Максим Буткевич, співкоординатор проекту «Без кордонів».

Усі докази свідчать, що екстрадиція журналіста в Азербайджан ставить його перед смертельною загрозою. Нині у країні перебуває 161 політичний в’язень. Починаючи з 2001 року, 120 політв’язнів загинули через катування.

— Авторитарні режими ефективно зловживають системою Інтерполу, й Україна має ретельно перевіряти всі прохання, які ідуть через нього, щодо того, чи екстрадиція не приведе до порушень прав людини, — додав Метью Шааф, голова представництва Freedom House в Україні.

 
©️Український кризовий медіа-центр: прес-брифінг, 29.03.2018
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.