Згідно зі статистичними даними, в Україні близько 1 млн людей мають наркотичну залежність, ще більше — страждають на алкоголізм. Щороку ці цифри зростають приблизно на 10–15%. Особливо небезпечно, що алкогольна та наркозалежність дедалі більше поширюються серед молоді. Щороку від наркозалежності, алкоголізму та різних захворювань, пов’язаних з ними, вмирають близько 120 тис. людей!
Про це повідомив секретар РНБО Олександр Турчинов, закликавши представників МОЗ, МВС та інших силових структур разом з представниками релігійних та громадських організацій протистояти поширенню алкоголізму та наркоманії. До того ж, як стверджує очільник РНБО, з боку певних державних структур замість підтримки зусиль релігійних організацій в боротьбі з негативними явищами чиниться тиск на тих, хто намагається витягти співвітчизників з алкогольного чи наркотичного полону.
— Від цієї пошесті ми втрачаємо в кілька разів більше українців, ніж на полі бою! Додайте до цього величезну кількість співвітчизників, які щороку залишають Україну в пошуках кращої долі, а також зменшення народжуваності, старіння нації та, відповідно, збільшення загального рівня смертності населення. Все це призводить до того, що чисельність українців щороку скорочується катастрофічними темпами, що становить реальну загрозу національній безпеці нашої держави! — написав Турчинов.
Секретар РНБО також зазначив, що в Україні «бракує системних програм» боротьби з цими негативними явищами:
— На жаль, державі бракує системних та дієвих програм боротьби з наркоманією та алкоголізмом. Щороку для протидії цьому злу дедалі більше релігійних організацій та церков без будь-якої підтримки держави створюють реабілітаційні центри. На відміну від державних лікарень, незважаючи на великі складнощі з матеріально-технічним забезпеченням, такі центри діють достатньо ефективно. Але замість підтримки, про що свідчать листи, які надходять до мене, спостерігається протидія їх роботі з боку силових структур, — констатував Олександр Турчинов. — Так, лише за останні два роки був проведений 21 обшук реабілітаційних центрів, порушені кримінальні справи. Це викликає надзвичайно багато питань щодо мотивації подібних дій. Саме тому, враховуючи важливість проблеми і звернення, що надходять до РНБО України, я ініціював проведення спільної наради за участю представників МОЗ, МВС та інших силових структур разом з представниками релігійних та громадських організацій для напрацювання спільної стратегії координації захисту та реабілітації населення від цієї небезпеки. Тільки об’єднавши зусилля державних інституцій та громадянського суспільства, ми зможемо захистити націю та нашу молодь від цієї навали!
Нагадаємо, вино у Корані названо «мерзотою від шайтана», а отже, тим, що веде до фізичної і моральної гибелі людини нарівні з іншими забороненими з цієї ж причини речами, як-то гра на гроші чи спори (парі) з перспективою виграшу (майсир). В аятах 90–91 сури 5 «Аль-Маїда» (Трапеза) сказано: «О ви, які увірували! Воістину — вино, азартні ігри, камені для жертовників і стріли для ворожби — мерзота від шайтана! Тож стережіться цього! Можливо, будете спасенні! Воістину, шайтан бажає посіяти між вами ворожнечу й ненависть через вино й майсир і відвернути вас від згадування Аллага і молитви». Заборона на вживання алкоголю — це не просто обмеження заради випробування стійкості вірянина. Адже давно доведено, що спиртне призводить до психофізичної залежності людини, до деградації її особистості, до хронічних хвороб. Недарма у багатьох культурах вживання алкоголю називають «добровільним безумством», з чим погоджуються й лікарі, які наполягають на безумовній відмові від цього.
Нещодавно Міністерство охорони здоров’я категорично заперечило твердження щодо «безпечних» доз алкоголю. Водночас існує пряма залежність розвитку небезпечних захворювань від доз спиртних напоїв, наприклад, чим більше ви його вживаєте, то вищим стає ризик захворювання на рак.