«Стукачем бути не хочу» — кримський татарин Куртумер Чалгозов розповів про те, як його вербувала ФСБ

«Стукачем бути не хочу» — кримський татарин Куртумер Чалгозов розповів про те, як його вербувала ФСБ
Куртумер Чалгозов у ​​день обшуку не захотів докладно розповідати про характер питань, що ставили йому в будівлі ФСБ
05.01.2022
Оцініть статтю: 
(91 оцінка)
editor
Зображення користувача editor.

У селищі Приморське Феодосійського району 14 грудня відбулися «слідчі заходи» в будинку 23-річного Куртумера Чалгозова. Під час обшуку в чоловіка вилучили мобільний телефон, а його самого забрали з дому в наручниках  і з закритими очима. Батькам сказали, що їхнього сина треба допитати як свідка у справі про підрив газопроводу в селі Перевальне. З моменту затримання ніхто не знав фактичного місця перебування Куртумера Чалгозова. Додому співробітники ФСБ повернули його лише увечері. 

Як повідомляє «Кримська солідарність», Куртумер Чалгозов у ​​день обшуку не захотів докладно розповідати про характер питань, що ставили йому в будівлі ФСБ, але заявив, що жодного стосунку до Нарімана Джеляла та братів Ахтемових не має. Пізніше він повідомив про подробиці затримання, про погрози та спроби його вербування співробітниками ФСБ під час арешту й допитів: 

«У тебе 10 хвилин, думай. Або твоє життя зміниться на гірший бік і ти сядеш, або працюватимеш з нами і житимеш, як жив. Все буде нормально. І під цим тиском мене, прив'язаного скотчем до стільця, змусили прийняти ці умови, і я підписався». 

Як передає «КримSOS», чоловік погодився на «співпрацю», побоюючись за свою сім'ю, та підписав усі папери, які йому дали силовики. Куртумеру Чалгозову надали оперативний псевдонім «Борз». 

Також Куртумер Чалгозов розповів, що йому запропонували пройти тести на поліграфі. Він погодився, бо знав про нелюдські методи роботи ФСБ. Крім цього, перед тестом невідомий співробітник ФСБ провів рукою по горлу Чалгозова, імітуючи різання.

«Я чув історії про те, що там людину забрали, там щось відбувається… Ходила така розмова, що якщо туди (до рук ФСБ РФ. — Ред.) потрапляєш, то краще не сперечатися, погоджуватися та підписати (те, що вимагають російські силовики)», — сказав Куртумер Чалгозов. 

Силовики питали, чи знає кримський татарин причетних до «диверсії на газопроводі» в с. Перевальне, чи знає він, як дістати зброю, чи їздить на материкову частину України, чи знає Чалгозов охоронця лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, а також чи «любить він Путіна». 

Увечері 14 грудня Чалгозова відвезли додому до смт Приморського, попередньо записавши на відео його відмову від претензій до ФСБ. 

«Кримська солідарність» з дозволу Куртумера Чалгозова записала та розмістила в соцмережі «Фейсбук» відео з його розповіддю про те, що насправді сталося під час затримання. 

«Після резонансної заяви іншого кримського татарина — Нарімана Аметова, якого затримали в Старому Криму за аналогічних обставин, але катували електричним струмом у будівлі ФСБ, Куртумер вирішив розповісти, що насправді відбувалося з ним після обшуку, й на що він мусив піти, щоб уникнути тиску з боку спецслужб. Молодій людині загрожували кримінальною справою проти неї самої», — сказано в публікації «Кримської солідарности».

«Ясна річ, „стучати“ я не хочу, і тому зараз розповів все, як було», — говорить Куртумер. 

Нині за справою, через яку затримували Куртумера, проходять кілька людей: політик та заступник голови Меджлісу кримських татар Наріман Джелял, а також брати Азіз та Асан Ахтемови. Усі вони заперечують свою провину та заявили про застосування до них тортур з боку співробітників кримської ФСБ під час «слідчих дій». 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.