Тисяча квартир для переселенців, зведення соборної мечеті — Джемілєв розповів про плани Ердогана допомогти мусульманам України

Тисяча квартир для переселенців, зведення соборної мечеті — Джемілєв розповів про плани Ердогана допомогти мусульманам України
Тисяча квартир для переселенців, зведення соборної мечеті — Джемілєв розповів про плани Ердогана допомогти мусульманам України

Напередодні візиту до Туреччини лідер кримських татар, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради України Мустафа Джемілєв дав інтерв’ю телеканалу «Прямий», під час якого поділився думками з приводу багатьох актуальних суспільних явищ і геополітичних процесів, зокрема й щодо ролі Туреччини у відновленні територіальної цілісності України, а також розповів про наміри президента Ердогана допомогти українським мусульманам і переселенцям з нині окупованого Росією Криму.

У розмові з Мустафою Джемілєвим ведуча образно порівняла його з «містком між офіційним Києвом, інституціями державного управління і мусульманським світом» і поставила запитання стосовно з’їзду Духовного управління мусульман України за присутності шейха Ахмеда Таміма — наскільки це є подією в очах ісламського світу і яке це має значення для України:

— Ну, я б не сказав, що тут є «Духовне управління мусульман України». Ахмед Тамім просто очолює кілька приходів. Насправді у нас дуже багато таких ісламських центрів, і зараз завдання полягає в тому, щоб їх якось консолідувати і створити єдине духовне управління. Стосовно ж Ахмеда Таміма — людини, яка отримала освіту за квотою ліванської комуністичної партії, а потім стала імамом… Ну, ви знаєте, особої довіри тут немає. Він належить до хабашитського напряму в ісламі, який не превалює серед мусульман. Словом, тут неоднозначне ставлення. А про курултай, з’їзд мусульман, я вперше чую. Для нас воно (з’їзд Духовного управління мусульман України за присутності шейха Ахмеда Таміма — Ред.) суттєвого значення не має. Для нас важлива консолідація всіх мусульман, щоби вони були справжніми патріотами своєї країни, — підкреслив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу також пояснив, чому він, будучи мусульманином, говорив з президентом Туреччини про важливість автокефалії для української православної церкви і чому це важливо також і для українських послідовників ісламу:

— Ердоганові не довелося довго пояснювати, чому це так важливо для не християн, щоби в насбула автокефальна незалежна церква — це в інтересах національної безпеки.

Розповів Мустафа Джемілєв і про те, що президент Туреччини має в планах надати економічну допомогу вимушеним переселенцям з тимчасово окупованого Росією Криму:

— Йдеться про будівництво (або придбання) близко тисячі квартир для вимушених переселенців — для нас це суттєво. Потім — будівництво соборної мечеті в Києві — також за допомоги Туреччини, це є дуже важливим  в плані консолідації мусульманської спільноти України. І також, зрозуміло, будемо підіймати питання політв’язнів.

В контексті вищесказаного відзначимо, що зусиль щодо об’єднання всіх мусульман України докладає ДУМУ «Умма» на чолі з муфтієм Саідом Ісмагіловим. Так, з його ініциативи 5 грудня 2016 року багатьма мусульманськими релігійними та громадськими організаціями було підписано Хартію мусульман України, також відбулось офіційне підписання Соціальної концепції мусульман України, документу, що лягає в основу діяльності релігійних громад-підписантів і є свідченням того, що віровчення є живим, не відстороненим від суспільного життя, а таким, що творить його згідно зі своїми основоположними принципами.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.