Ісламський культурний центр м. Києва часто приймає гостей — сюди, аби більше дізнатися про життя, релігію та культуру мусульман, приходять як окремі особи, так і групи відвідувачів. Найчастіше це студентська молодь, що прагне познайомитися з ісламом та його послідовниками в рамках курсу релігієзнавства чи просто для розширення світогляду та отримання нових знань. Проте й особи доволі поважного віку активно цікавляться навколишнім життям і, попри усталену думку щодо їх консерватизму, пенсіонери радо сприймають можливість дізнатися щось нове. Тому доказом є група гостей, які 27 вересня завітали до столичного ІКЦ. Це підопічні відділення денного перебування Територіального центру соціального обслуговування (ТЦСО) Деснянського району м. Києва, на базі якого діє Університет третього віку — навчальний заклад для пенсіонерів та осіб з особливими потребами.
Як розповіла кореспондентові видання «Іслам в Україні» завідувач відділу денного перебування ТЦСО Тетяна Білик, підопічні терцентру Деснянського району, які відвідують Університет третього віку (до речі, навчання для пенсіонерів там абсолютно безкоштовне), не тільки отримують практичні знання й навички, що допомагають їм в самореалізації, але й мають змогу неабияк урізноманітнити своє дозвілля:
— Ми не лише навчаємо, але й робимо життя наших студентів насиченим і цікавим. Щочетверга влаштовуємо різні екскурсії, зокрема й піші екскурсії містом. Щоп’ятниці в бібліотеці ім. Загребельного в нас працює інтелектуальний клуб. Враховуючи багатонаціональний, поліетнічний склад українського суспільства, намагаємося знайомити наших підопічних з культурою та релігією різних етносів — вважаємо такі знання запорукою того, що в українському суспільстві не вкоріняться паростки ксенофобії. В Україні мають панувати спокійні стосунки між громадянами, до якої б церкви чи релігії вони себе не відносили, на основі поваги та розуміння особливостей віровчень одне одного. Тому відвідини Ісламського культурного центру, мечеті й знайомство з мусульманами, про яких сьогодні поширюється багато хибної інформації, можливість кожному з наших підопічних особисто поспілкуватися з мусульманами — дуже важлива подія не тільки в плані поглиблення знань, а й для спростування упереджень заради злагоди.
Гостей зустрічали голова правління Духовного управління мусульман України «Умма» Олег Гузік та завідувач відділу ознайомлення з історією й культурою ісламу ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід», посол миру HWPL Тарик Сархан. Вони розповіли візитерам про створення й діяльність асоціації «Альраід», провели екскурсію будівлею ІКЦ (завітавши й до приміщення мечеті), а також коротко розказали про появу ісламу в Україні та про багатовікове співіснування на теренах країни мусульман і християн, розвіявши уявлення, що мусульмани — це винятково іноземці, які з’явилися останнім часом.
Слухачі Університету третього віку зізнавались, що серед підопічних терцентру існує неписане правило — уникати розмов та суперечок на теми релігії та політики, але в межах курсу «культурологія» вони торкаються й релігієзнавства. На їхню думку, розуміння сутності віровчень та знайомство з послідовниками того чи іншого з них є прекрасним запобіжником, що попереджає виникнення непорозумінь і конфліктів на релігійному ґрунті.
Пенсіонери виявилися вдячними слухачами — їхній інтерес до розповідей був непідробним, вони активно ставили запитання, цікавилися різними аспектами віровчення, історією і традиціями народів, що сповідують іслам, традиціями й тим, наскільки поширені в деяких країнах звичаї відповідають тому, що прописано в Корані. Не обійшлося і без запитань про становище й права мусульманок. Цікавилися, наскільки сьогодні чоловіки користуються своїм правом брати шлюб з кількома дружинами (без цього запитання не минула жодна зустріч!).
Відвідувачам було запропоновано не лише пригощання, але й книги з ісламознавства, з історії появи та поширення ісламу в Україні (зокрема — про мусульман на теренах Західної України) та буклети про діяльність організації «Альраід» — всі охочі скористалися можливістю поповнити свої бібліотечки пізнавальною літературою, яку вони отримали в подарунок.