Від Президента і муфтія до пересічного громадянина — загибель Веджії Кашка не залишила байдужим нікого

Від Президента і муфтія до пересічного громадянина — загибель Веджії Кашки не залишила байдужим нікого
Архів © Ерфан Кудусов: Веджіє Кашка підтримала Помаранчеву революцію, листопад 2004 р., Акмесджіт (Сімферополь)
Від Президента і муфтія до пересічного громадянина — загибель Веджії Кашки не залишила байдужим нікого
Особистий архів ©Айдер Муждабаєв: Веджіє ханим на Громадянській блокаді Криму
Від Президента і муфтія до пересічного громадянина — загибель Веджії Кашки не залишила байдужим нікого
Від Президента і муфтія до пересічного громадянина — загибель Веджії Кашки не залишила байдужим нікого

82-річна Веджіє Кашка була легендою для кримських татар, соратницею радянських дисидентів Андрія Сахарова та Мустафи Джемілєва. Після депортації з Криму вона 40 років домагалася повернення свого народу на батьківщину.

23 листопада Веджії Кашка стало зле під час затримання трьох активістів, з якими вона була у кафе у центрі Сімферополя. Врятувати жінку медики не змогли. У благословенний для всіх мусульман день — п’ятницю — тіло кримськотатарської легенди буде поховано в рідній кримській землі…

Президент України Петро Порошенко засудив затримання активістів російськими силовиками в анексованому Криму, під час яких померла Веджіє Кашка.

— Ми не збираємося з цим миритися. Росія має нести відповідальність за ці жахливі кроки. Хочу наголосити, що єдина форма захисту кримськотатарського народу — це звільнення Криму від російських окупантів, — сказав Порошенко, який перебуває в Брюсселі.

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов з гіркотою прокоментував смерть ветерана кримськотатарського руху:

— Сказати, що я шокований, це нічого не сказати. Окупантська поліція довела до смерті ветерана і легенду кримськотатарського національного руху Віджію Кашку. Ця жінка уособлювала в собі жіночу частину національного руху за права кримськотатарського народу і за право на повернення на батьківщину. Я познайомився з Віджіє-ханум під час Курултаю, на якому обирали муфтія в Криму. Вона здалась мені тендітною жінкою, але дуже великої сили духу. Ганьба, ганьба і ще раз ганьба Росії за доведення до смерті цієї літньої жінки. Нехай буде милостивим до неї Всевишній Аллаг! — написав Саід Ісмагілов.

Поділився своїми думками і відомий кримськотатарський журналіст Айдер Муждабаєв:

— Вони дісталися до наших старих. Щойно окупантами в Криму вбито 82-річну кримську татарку Веджіє Кашка. Її хотіли заарештувати, їй стало погано, і серце не витримало. Веджіє ханим — ветеран та один із символів кримськотатарського національного руху за повернення на Батьківщину. Російські нацисти, вбивці, будьте ви прокляті, прийде час і вам воздасться за все. Вічна пам’ять нашому національному герою.

Обурення діями окупантів, що призвели до загибелі Веджії Кашка, висловив й історик та громадянська активістка, журналіст, директорка інформаційного агентства QHA, член президії Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель:

— Прагнучи до очорнення кримськотатарського народу, його активістів, представників, підлі окупанти та їхні поплічники не знають меж. Для них не існує поваги ані до віку, ані до заслуг людини, немає співчуття до його хвороб, до його стану. Немає етичних і моральних норм, немає елементарного розуміння дійсності. Немає нічого святого. Слів немає просто, щоб описати обурення ступенем ницості і бруду, яка зараз розлита в Криму. І не мацайте своїми брудними руками пам’ять ветерана національного руху Веджії-апте Кашка, її історію знає кожен кримський татарин! Ми пам’ятаємо, якою вона була, як і чим жила, як ставилася до людей і як ми всі ставилися до неї! Аллаг рагмет ейлесінь! Нурлар ічінде ятсінь!

— Окупанти закували 83-річну бабусю в наручники. Її серце не витримало… Горіти в пеклі вам!.. Наш народ витримає, вистоїть, якщо навіть тендітні бабусі вселяють у вас страх! — написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook представник Відділу забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу Ісмаіл Халіков.

Соцмережі заповнені словами співчуття усьому кримськотатарському народові з приводу смерті патріотки та легенди національного руху.

Відео "Порошенко про відповідальність окупантів за смерть Веджії Кашка" — за посиланням

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.