Президент Франції Еммануель Макрон у середу, 18 листопада 2020 року, поставив Французькій раді мусульманської віри (CFCM) 15-денний ультиматум з вимогою прийняти "Хартію республіканських цінностей" як частину широкої боротьби з "радикальним ісламом", в якій буде зазначено, що іслам є релігією, а не політичним рухом, а також передбачено заборону "втручання іноземців" у мусульманські групи.
Як повідомляє ВВС, французьский президент пішов на це після трьох ісламістських атак у Франції трохи більше ніж за місяць.
Це не перша заява Макрона, який продовжує рішуче відстоювати французький секуляризм після атак - в тому числі декапітацію (обезголовлення) вчителя, який під час дискусії в класі минулого місяця демонстрував учням карікатури на пророка Мухаммеда.
Пізно в середу президент та його міністр внутрішніх справ Жеральд Дарманін (Gérald Darmanin) провели в Єлисейському палаці зустріч з вісьмома керівниками CFCM.
"Два принципи будуть вписані чорним по білому [в хартію]: відмова від політичного ісламу та будь-яке втручання з боку іноземних держав", - заявило одне джерело газеті Le Parisien після зустрічі.
Представники CFCM також погодились створити Національну раду імамів. Орган, як повідомляється, видаватиме імамам офіційну акредитацію, яка може бути відкликана у разі порушення етичного кодексу.
Президент Макрон також оголосив про нові заходи боротьби з тим, що він назвав "ісламістським сепаратизмом" у Франції.
Ці заходи включають широкомасштабний законопроект, який спрямований на запобігання радикалізації. Його було оприлюднено у середу, а обговорення його урядом Франції відбудеться 9 грудня 2020 року.
Цей законопроєкт включає такі заходи, як обмеження домашнього навчання та більш жорсткі покарання для тих, хто залякує державних службовців з релігійних мотивів.
Також, згідно із цим законом, кожна дитина отримає ідентифікаційний номер, який використовуватиметься для забезпечення контролю відвідування дитиною школи. Батькам, які порушують закон, може загрожувати до шести місяців ув'язнення, а також великі штрафи.
Законопроект, який вперше потрапив на очі інформаційному агентству AFP, також вважає за правопорушення поширення особистої інформації людини таким чином, що дозволяє іншим знаходити її й завдавати шкоди.
"Ми повинні врятувати своїх дітей від лап ісламістів", - сказав міністр внутрішніх справ Дарманін у середу в коментарі для газети "Le Figaro".
Як нагадує ВВС, на початку цього року президент Макрон назвав іслам релігією, що "переживає кризу", і захищав право журналів публікувати карикатури із зображенням пророка Мухаммеда. Подібні зображення широко розцінюються як табу в ісламі і вважаються дуже образливими для мусульман.
Після цих коментарів французький лідер став одіозною фігурою в кількох мусульманських країнах, також в деяких країнах ісламського світу лунали заклики до бойкоту французької продукції.
У Франції державний секуляризм (laïcité) є центральним для національної ідентичності країни. Свобода вираження поглядів у школах та інших громадських місцях є частиною цього, і обмеження її для захисту почуттів певної релігії розглядається як підрив національної єдності.
При цьому ВВС зазначає, що у Франції живе найбільше мусульманське населення Західної Європи.
Як раніше повідомляв сайт, 2 жовтня 2020р. президент Франції Еммануель Макрон назвав іслам релігією, яка «перебуває в глибокій кризі по всьому світу» - навіть в тих країнах, де переважає мусульманська більшість . Причини цього, на думку президента Франції, криються в «напруженості між фундаменталізмом і політичними проєктами, які призводять до дуже сильної радикалізації».
Говорячи конкретно про Францію, Макрон заявив про існування «паралельного суспільства» - радикальних мусульман, які живуть поза нацією і її цінностями. Макрон вважає, що в цьому «паралельному суспільстві» зароджується сепаратизм і назвав це наслідком «геттоїзації».
За його словами, населення у Франції концентрується по районах на основі своєї національності. І туди, де влада «провалила молодь», за словами президента країни, «прийшли радикальні ісламісти». У зв'язку з цим Еммануель Макрон наголосив на необхідності нововведень в системі освіти.