Реформування Аль-Азгару може призвести до руйнування найстарішого університету Каїра

Реформування Аль-Азгару може призвести до руйнування найстарішого університету Каїра
Університет Аль-Азгар відкидає критичні зауваження і нападки у свою адресу​
15.05.2017
Оцініть статтю: 
(353 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Незабаром у найстарішому ісламському виші Каїра — університеті Аль-Азгар, заснованому в Х ст., — можуть відбутися докорінні зміни. Законопроект про реформу закладу внесений на розгляд парламенту.

За пропозицією законодавця Мохаммеда Абу-Хаміда, після реформування період перебування на посаді верховного імама (шейха) університету буде обмежений лише двома термінами поспіль по 6 років кожен. При цьому, якщо шейх Аль-Азгару порушуватиме світські закони країни, які в період правління нинішнього президента Єгипту генерала Абдул-Фаттаха ас-Сісі з 2014 року були посилені у бік обмеження діяльності радикальних ісламістських організацій, то він може бути звільнений із посади, незалежно від терміну перебування на ній.

Як повідомляє EADaily з посиланням на Daily News Egypt, крім перерахованого вище, пропонується додати до складу вченої ради університету чотирьох жінок (в Аль-Азгарі є жіночий коледж, де працюють викладачами тільки жінки, проте жодна з них не входить до керівних органів вищого навчального закладу — прим. EADaily).

Серед положень законопроекту також зазначається виділення зі складу Аль-Азгару тих факультетів (всього їх у ВНЗ дев’ять), які не є релігійними (це медичний, аграрний, педагогічний, політехнічний та ін.), і створення на їх основі світського вишу.

У самому навчальному закладі, втім, законопроект сприйняли критично. Як зазначив його представник Ахмед Зарає, «закон націлений на руйнування Аль-Азгару і суперечить волі єгиптян та азхаритів у всьому світі».

Багато ЗМІ нагадують, що в період «арабської революції» 2011 року студенти вишу брали активну участь у вуличних акціях протесту проти президента Хосні Мубарака. У 2013 році, коли в результаті військового перевороту був повалений президент Мухаммед Мурсі, Аль-Азгар перетворився на центр протесту проти генерала Абдул-Фаттаха ас-Сісі.

Університет відкидає критичні зауваження і нападки у свою адресу, висловлені деякими єгипетськими політиками та інтелектуалами, які вказали на низку університетських програм і навчальних курсів, звинувативши їх у схожості з ідеологіями, прийнятими на озброєння терористами-джихадистами. В офіційній заяві, зробленій майже місяць тому, 18 квітня 2017 року, верховна рада ісламських вчених Аль-Азгару повторив, що «шаріат забороняє будь-який вид насильства проти людей, незалежно від їх релігії і віри». У заяві також йдеться про те, що «Іслам зобов’язує мусульман захищати будь-які храми і ставитися до немусульман з добротою», пише Седмиця.

Однак заява вчених ВНЗ призвела до подальшої критики з боку єгипетських інтелектуалів.

Проте, саме у стінах університету Аль-Азгар наприкінці квітня 2017 року стартувала міжнародна конференція з проблем миру, в якій взяв участь голова римо-католиків — Папа Римський Франциск.

У своїй промові в університеті він зазначив, що Об’єднаний комітет з міжрелігійного діалогу, створений за його ініціативою і підтриманий шейхом ісламського університету Ахмадом ат-Тайібом, базуватиметься на трьох основах: «Обов’язку поважати свою особистість і чужу особистість, мужності приймати розбіжності і щирості намірів».

Інформація про рішення серйозно реформувати університет надійшла у той час, як християнські релігійні видання, зокрема Благовіст, повідомили, що візит Папи Франциска, його зустріч з лідерами єгипетських церков і виступ в університеті на конференції відновлює положення Аль-Азгару.

— Можливо, цей візит допоможе багатьом людям переглянути свою позицію щодо університету Аль-Азгар і сприймати його не як «фундаменталістське вогнище», а як місце, де розуміють всю складність реалій. Можливо, Аль-Азгар потребує змін і прогресивних ідей, але він назавжди залишиться одним із стовпів єгипетської держави, від якого не можна відмовитися і який не можна не враховувати.

Джерело: Іслам для всіх 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.