Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Історія > Стопами Роксолани. Як львівський хлопчисько став дипломатом турецького султана

Стопами Роксолани. Як львівський хлопчисько став дипломатом турецького султана

22.02.2016

Українські мусульмани по праву пишаються вихідцем зі Львова Мухаммадом Асадом, видатним ісламським мислителем і журналістом. Набагато менше у нашій країні відомий інший уродженець столиці Галичини, який прийняв Іслам і в свій час був європейською знаменитістю. Звали цю людину Алі Уфка Бей.

Він народився в 1610 році у Львові. У себе на батьківщині Алі Уфка був відомий як Войцех Бобовський. Ще підлітком він потрапив в полон до татар і, як колись легендарна Роксолана, був проданий у Стамбул.

Існує безліч версій того, ким за національністю був Войцех Бобовський. На думку деяких дослідників, він походив з родини львівських вірмен. Досить аргументованою є версія про його польське походження. У 1954 році французький дослідник Ж. Дені у доповіді на конгресі сходознавців висловив думку про те, що Бобовський був українцем.

У столиці Османської імперії його відправили на навчання в престижну придворну школу іч-огланів (пажів). Ймовірно, вже в молоді роки, перебуваючи на службі у знатного вельможі, Алі Уфка побував в різних кінцях величезної держави. Прагнення до знань дозволило йому опанувати 18 мов, серед яких були арабська, перська, грецька, латина, німецька, французька, польська, вірменська, а також українська.

Прийнявши Іслам, Алі Уфка здійснив хадж, відвідавши Мекку і Медину. Кілька років прожив у Єгипті. У 1671 році, під час правління султана Мехмеда IV він отримав при дворі почесну посаду баштерджюмана (драгомана) − офіційного перекладача у спілкуванні з європейськими державами. Згідно з інформацією польського історика А. Мухлінського, тільки завдяки посередництву уродженця Львова вдалося на час заспокоїти конфлікт між польським урядом і служивими татарами-липками, яких Варшава підозрювала у зраді і бажанні перейти на службу до Османської імперії.

Великий інтерес представляє творчий доробок Алі Уфки Бея, значна частина якого зберігається у Національній бібліотеці Франції. У 1664 році він вперше в історії перевів турецькою (османською) мовою Біблію. У Бодлеянській бібліотеці знаходиться рукопис семимовного словника, імовірно, для дипломатів або перекладачів, укладачем якого був Алі Уфка.

Він добре відомий європейським музикознавцям і як композитор і теоретик османської музики середини XVII століття, автор трактату з теорії музики «Mezmurlar». Довгий час Алі Уфка працював у резиденції султана − Топкапи. Завдяки цьому залишив цікавий його опис, що є неабияк цінним для істориків і в наш час.

У музеях Швеції і Німеччини зберігаються альбоми мініатюр із зображенням типів султанського двору, сцен з життя Стамбула, одягу та озброєння солдатів і придворних, автором яких є львів’янин. Один з альбомів, що знаходиться в колекції сходознавця Ф. Таєсхнера, був виданий не так давно у Німеччині.

У сучасній Туреччині ім’я Алі Уфки Бея добре відомо. Його музика виконується провідними музикантами країни, видаються книги, вивчається спадщина. У його творчості відбилося прагнення за допомогою літератури і музики досягти взаєморозуміння між народами Сходу і Заходу, що є найбільш цінним у посланні львівського мусульманина нашому часу.

З іншими матеріалами із серії «Історія Ісламу в Україні» можна ознайомитися за посиланням. 

Теги: 
Алі Уфка Бей
Войцех Бобовський
Львів
Туреччина
Стамбул
історія Ісламу в Україні
мусульмани України
Османська імперія
композитор
музика

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/istoriya/stopamy-roksolany-yak-lvivskyy-hlopchysko-stav-dyplomatom-tureckogo-sultana