Іслам в Україні
Published on Іслам в Україні (https://islam.in.ua)

Головна > Новини у країні > Суди у Криму відмовляються розглядати позови про захист історичних пам’яток

Суди у Криму відмовляються розглядати позови про захист історичних пам’яток

Суди у Криму відмовляються розглядати позови про захист історичних пам’яток
Суди у Криму відмовляються розглядати позови про захист історичних пам’яток
06.03.2018

Російська окупаційна влада не перешкоджає знищенню кримськотатарської культурної спадщини на півострові. Свідченням тому може служити відмова підпорядкованого окупантам «суду» в Сімферополі розглянути позов колишнього директора Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміри Аблялімової до компанії, яка під виглядом проведення «реставраційних» робіт фактично руйнує Хан Сарай.

Адвокат Микола Полозов 5 березня написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook, що до такого варварства не вдавалась навіть німецька окупаційна адміністрація в роки Другої світової війни:

— В кінці лютого від імені Ельміри Аблялімової був поданий позов до ТОВ «Кірамет», яке на субпідряді і здійснює варварське руйнування пам’ятки культурно-історичної спадщини кримськотатарського народу під виглядом «реставрації» і «протиаварійних робіт». Суд відмовився прийняти позовну заяву, оскільки «порушення прав, свобод і законних інтересів заявника Аблялімової Е. Н. не вбачається». Іншими словами, Залізничний районний суд Сімферополя не тільки наплював на частину 3 статті 44 Конституції РФ, яка на поточний момент «де-факто» є основним законом на окупованій території Криму і зобов’язує кожного берегти і піклуватися про пам’ятки культури та історії, а й відмовив кримським татарам у праві на захист єдиної пам’ятки палацової архітектури кримських татар. Їм залишається тільки спостерігати, як російська окупаційна адміністрація не тільки переслідує інакодумців у спробах залякати вільний народ, а й послідовно знищує кримськотатарську культурно-історичну спадщину, на яке руку не піднімала навіть німецька окупаційна адміністрація в роки Другої світової війни.

Тим часом користувачі соціальних мереж з болем пишуть про спроби окупантів знищити пам’ятку старовини, культурну спадщину.

— Ми захищаємо від беззаконня себе, близьких, друзів, народ, відстоюємо права і намагаємося жити. Але те, що відбувається сьогодні з Ханським палацом, вже не схоже на репресії окремих осіб серед нас. Це знищення основи, на якій виникли ми як народ. Того, що не давало нам зламатися і дозволяло відроджуватися знову після будь-яких нападок і гонінь. Не давало асимілюватися і зникнути. Не давало ослабнути і здатися. Не давало забути, хто ми є, — пише, відображаючи загальні настрої кримських татар, один із користувачів  — Наша культура не в даху, не в цеглі, не в штукатурці. Вона — в душі, вкладеній в усе це. В НАШІЙ душі. Хан Сарай — єдиний зразок періоду нашої «золотої» епохи. Саме тоді з любові і поваги до своїх традицій наші предки спорудили те, що повинно було стати нагадуванням нам про головне. Бути критерієм для визначення «своє» і «чуже». Стати посилом з минулого для всіх майбутніх поколінь про те, що лише віра, відданість своїй культурі та єдність — запорука успіху нашого народу.

Як відомо, Ханський палац у Бахчисараї — єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури, був родовою резиденцією правителів Кримського ханства в 1532–1783 роках. У приміщеннях розташовувалися музей історії та культури кримських татар, художній музей, виставка холодної та вогнепальної зброї. Архітектурний стиль палацу продовжує традиції османської архітектури XVI–XVII століть. Палац входить до складу Бахчисарайського історико-культурного заповідника, а також є кандидатом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Зауважимо, що після окупації Росією Криму ЮНЕСКО припинило співпрацю з об’єктами культурної спадщини півострова.

Зараз Хан Сарай перебуває під загрозою не просто втрати своєї історичної цінності, а взагалі знищення через руйнування під виглядом «реставраційних робіт», які проводить окупаційна влада Криму.

Нагадаємо, ситуація навколо Ханського палацу в окупованому Криму стала підставою для проведення спеціального тематичного засідання Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, яка відбулася 19 січня 2018 року в Міністерстві закордонних справ України.

Раніше про те, що під виглядом реставраційних робіт окупаційна влада знищує Хан Сарай, заявляв і міністр культури України Євген Нищук, який зазначив, що з моменту анексії Криму Росією відомство неодноразово зверталося в міжнародні організації, зокрема в штаб-квартиру ЮНЕСКО та ІСОМ (міжнародне об’єднання музеїв та музейних працівників, що займаються збереженням, охороною та популяризацією світової спадщини. — Ред).

Також нагадаємо, в 2017 році в Криму «Держкомреєстр» затвердив право власності на 32 об’єкти нерухомості Ханського палацу в Бахчисараї. Серед оформлених палацових об’єктів пам’ятки всесвітнього значення — головний, гаремний, стаєнний, кухонний і світський корпуси, Соколина вежа, Мала ханська мечеть, 11 нежитлових будівель, 3 складських приміщення. Таким чином, музей-заповідник перейшов у власність «місцевої влади».

 
Теги: 
Суди
Крим
окупація
Росія
Бахчисарайский заповідник
Ельміра Аблялімова

Книги

  •  історія, культура, контакти. Якубович М.М., Кралюк П.М., Щепанский
    Татари Волині: історія, культура, контакти
  • Українські просвітителі та Іслам. Соломія Вівчар
    Українські просвітителі та Іслам
  • Не заросте травою поле бою. Юнус Кандим
    Не заросте травою поле бою
  • З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії. Теймур Атаєв
    З історії геополітичної боротьби за території Росії, України, Білорусі та Балтії
  • Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі. Мохаммад Хашім Камалі
    Тадждід, іслях та цивілізаційне оновлення в ісламі
  • Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі. Бенауда Бенсаїд
    Слуга Бога й людства – спадок шейха Мухаммада аль-Газалі
  •  плацдарм для культурної реформи. Абдул-Хамід Абу Сулейман
    Світогляд Корану: плацдарм для культурної реформи
  • Сучасний підхід до Корану та Сунни. Під ред. Махмуда Аюба
    Сучасний підхід до Корану та Сунни
  •  авторитет Корану й статус Сунни. Таха Джабір аль-Альвані
    Відновлення рівноваги: авторитет Корану й статус Сунни
Всі книги

Лінк на джерело: https://islam.in.ua/ua/novyny-u-krayini/sudy-u-krymu-vidmovlyayutsya-rozglyadaty-pozovy-pro-zahyst-istorychnyh-pamyatok