Прем’єр Криму: поклінні хрести – «політика, закамуфльована в релігію»

Прем’єр Криму: поклінні хрести – «політика, закамуфльована в релігію»
05.07.2011
Оцініть статтю: 
(572 оцінки)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

Самочинні й агресивні намагання незаконно встановлювати так звані поклінні хрести є «політикою, закамуфльованою в релігію», заявив прем’єр-міністр Криму Василь Джарти, як цитують у неділю агентства його заяву з приводу сутички проросійських козаків із міліцією через спробою встановити такий хрест біля Феодосії.

Акція, що відбулася під Феодосією, потрібна тільки її призвідникам та замовникам, які намагаються перетворити релігію на інструмент ненависті і розбрату, мовиться в заяві, датованій суботнім числом.

За його словами, «окремі політичні діячі, які вкотре намагаються розіграти карту релігійного протистояння, мають чітко усвідомити: час, коли влада на такі дії дивилася крізь пальці, минув безповоротно», і влада Криму буде твердо припиняти будь-які спроби поставити під загрозу міжнаціональну злагоду в автономії.

Сутички козаків із міліцією

Як повідомляє кореспондент «Радіо Свобода», кілька осіб отримали незначні травми і семеро були затримані правоохоронцями під час сутички кількох десятків проросійських козаків із міліцією, що сталася в суботу на околиці Феодосії. Козаки намагалися повторно встановити кількаметрового хреста, демонтованого напередодні за рішенням суду.

Активісти проросійських радикальних і козачих організацій провели мітинг протесту після того, як зранку у п’ятницю судові виконавці зрізали встановленого на початку травня поклінного хреста неподалік села Владиславівка біля Феодосії. До місця встановлення хреста вони пройти не змогли, оскільки дорогу їм перегородили правоохоронці. Під час спроби прориву міліція застосувала силу, затримавши близько десяти нападників. Кількох з них відпустили, семеро перебувають за ґратами.

Як заявив українській службі «Бі-Бі-Сі» начальник кримської міліції Сергій Рєзніков, православний символ буде переміщений на територію однієї з найближчих церков, де зберігатиметься доки не буде офіційного дозволу на його встановлення.

Мер Феодосії Олександр Бартенєв, який раніше закликав козаків демонтувати хреста, пообіцяв допомогти із отриманням дозволу.

Меджліс: це провокація

У Меджлісі кримськотатарського народу закликають владу не піддаватися «на провокацію козаків» та не дозволяти встановлення хреста, оскільки там вважають, що це виллється у масову акцію зі спорудження православних символів у місцях загального користування.

«Це може призвести до міжконфесійного конфлікту. Нам треба буде готуватись до найгіршого сценарію», - сказав член Меджлісу Алі Хамзін.

Представники різних козачих організацій уже заявили про наміри встановити ще кілька хрестів.

Нагадаємо, поклінний хрест заввишки 5 метрів козаки встановили 4 травня попри протести місцевих мусульман і відмову православних священників УПЦ (Московського патріархату) надати благословення та освятити його.

«У Криму немає розбіжностей між православними та мусульманами, однак завжди знаходяться гарячі голови, які прагнуть зруйнувати мирне співіснування конфесій на півострові», - заявили тоді представники кримського православного духовенства.

«Це чистої води провокація, щоб створити на території Криму нестабільну ситуацію», - сказав тоді прем’єр-міністр Криму Василь Джарти.

У червні місцевий суд визнав встановлення хреста незаконним і розпорядився його демонтувати.

«Поклінні хрести»

«Поклінні хрести» у Криму почали встановлювати ще наприкінці 90-х років минулого століття. Вони мали служити оберегами та встановлювались на узбіччях доріг.

У 2001 році в Криму заявили про намір встановити дві тисячі таких хрестів. Після численних акцій протесту мусульман кримська єпархія УПЦ МП та Духовне управління мусульман Криму домовилися погоджувати такі питання на міжконфесійній раді.

Завдяки цим домовленостям градус конфліктності у Криму суттєво знизили, аж поки козаки, підтримувані проросійськими організаціями, не почали самовільно встановлювати поклінні хрести.

Цього року у Сімферопольському районі у селах Родніковської сільради з’явилося одразу 4 хрести: 2 – на ділянках, де мають побудувати храми, а 2 – у місцях загального користування, у тому числі, біля водного джерела.

За матеріалами «Радіо Свобода», «Бі-Бі-Сі»

Посилання на тему:

Несанкціонована установка хреста у Феодосії – непов'язана із релігією політична акція, ДУМК

Несанкціоновано встановлений хрест під Бахчисараєм перенесли на територію церкви

Кримські ЗМІ: Конфлікт навколо поклінного хреста під Бахчисараєм може сколихнути весь півострів

Під Бахчисараєм розгорілася суперечка між мусульманами й православними через хрест, установлений до Великодня

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.