Катарський Мусхаф відроджує традиції ісламської каліграфії

1
Відвідувачі виставки арабської каліграфії в катарському Ісламському культурному центрі. Справа: жінка-каліграф з Іспанії Нурія Гарсія Масіпі і Фатіма Саїд з ОАЕ
16.03.2010
Оцініть статтю: 
(334 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Вихід у світ в Катарі священного Корану («катарський Мусхаф») і увага, яку він привернув, свідчать про відродження мистецтва ісламського письма.

10 березня в м. Доха відбулася урочиста церемонія з нагоди видання в Катарі священного Корану - Мусхафа. У церемонії взяли участь прем'єр-міністр країни шейх Хамад бін Джасем бін Джабер Аль Тані, генеральний секретар Організації Ісламської Конференції Екмеледдін Іхсаноглу, генеральний секретар Ліги арабських держав Амр Мусса, провідні представники духовенства арабського та ісламського світу.

Каліграфія - мистецтво, що колись займало почесне місце практично в усіх культурах, опинилося на межі зникнення в сучасному світі, де люди вважають за краще користуватися клавіатурою, а не пером.

Провідні майстри каліграфії, що беруть участь у виставці каліграфічних стилів, - аклам - що проходить у Досі, стверджують, що останнім часом відбувається відродження каліграфії.

«Ісламське мистецтво в цілому стає сучасною тенденцією, якою захопився весь світ», - говорить Сабах Аль-Арбілі - один з учасників конкурсу на оформлення «катарського Мусхафа».

В останнє десятиліття цей вид мистецтва привертає увагу дедалі більшої кількості людей, які хочуть досконало оволодіти ним. Інтерес до каліграфії також стимулюють конкурси, виставки, про нього свідчить зростаюча кількість продажів зразків каліграфічного мистецтва по всьому світу.

Мистецтво каліграфії потребує великої ретельності, історичних знань, тонкого естетичного смаку та досвіду. Краса арабської мови з успіхом відображається в хитромудрих роботах каліграфів, що переплітають слова і малюнки в єдиний витвір мистецтва.

«З величезним терпінням майстер виписує кожну букву каліграфічного рукопису, віддаючи данину повазі до традицій і спадщини ісламського світу. Майстер каліграфії вчиться протягом всього життя, це мистецтво вимагає величезного терпіння », - розповідає жінка-каліграф з Іспанії Нурія Гарсія Масіп.

«Каліграфія є невід'ємною частиною ісламської самобутності. Мешканці нашого регіону бажають навчатися арабської каліграфії, яка інтенсивно розвивається. Вкрай важливо підтримувати цей вид мистецтва, який нерозривно пов'язаний з нашими країнами і нашою культурною спадщиною», - говорить інший майстер Фатіма Саїд, ОАЕ.

Традиційно мистецтву каліграфії приділялася особлива увага як одному зі способів зберегти і передати красу Корану. Коранічна каліграфія зародилася у VII ст., коли майстри писали на пергаменті або папірусі, актуальна вона і в наші дні, про що свідчать роботи Обайди Аль-Банки, який взяв участь в оформленні «катарського Мусхафа».

«Катарський Мусхаф» відрізняється досконалістю рукописів, якої не змогли досягти інші видавці священного Корану, стверджує каліграф з Ірану Заїд Заїд Хайдар Аль Мухандесс.

«Зазвичай видавництва підбирають майстрів каліграфії навмання, тоді як це мають бути найталановитіші люди. Для створення «катарського Мусхафа» проводився міжнародний конкурс, на якому були відібрані кращі. Кожен елемент, використаний у катарському виданні вишуканий і унікальний, як і має бути при написанні Священної Книги».

За матеріалами «Іслам для всіх»

Посилання на тему:

Культура Ісламу: Арабське письмо

Шедеври каліграфії Османської імперії будуть представлені на виставці в Іспанії

Насолодитися красою слова... Ісламська каліграфія на виставці у Москві

Каліграфічна картина з аятами Корану встановила рекорд на аукціоні Christie's

Перший крок до відродження мистецтва каліграфії у Криму

Виставка ісламської каліграфії проходить у Лахорі

Всесвітній конкурс каліграфів відроджує класичне мистецтво письма

Японський вчений перетворився на арабського каліграфа

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.