Близький Схід і християни: мусульманські країни та їх немусульманські піддані

Близький Схід і християни: мусульманські країни та їх немусульманські піддані
За першу половину 2017 року відзначається зменшення кількості християн приблизно на 214 тис. (порівняно з аналогічними даними за 2010 рік). Дослідження охоплює такі країни, як Кіпр, Єгипет, Ірак, Йорданію, Сирію, Туреччину, території Палестинської держави та Святе місто Єрусалим, де проживають загалом 258 млн мешканців
08.08.2017
Оцініть статтю: 
(696 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

У Святій Землі та на Близькому Сході сьогодні проживає 14 млн 526 тис. християн. Такі дані наводить доброчинна організація CNEWA (Католицька асоціація для надання допомоги Близькому Сходові).

За першу половину 2017 року, як сказано у документі, відзначається зменшення кількості християн приблизно на 214 тис. (порівняно з аналогічними даними за 2010 рік). Дослідження охоплює такі країни, як Кіпр, Єгипет, Ірак, Йорданію, Сирію, Туреччину, Ізраїль, території Палестинської держави та Святе місто Єрусалим, де проживають загалом 258 млн мешканців.

У рапорті відслідковується переміщення близькосхідних християн у регіоні протягом останніх років, спричинене низкою аспектів, наприклад, війною у Сирії чи бойовими діями в Іраку, які «зруйнували культури й країни, що становлять колиску християнства, змушуючи Христових вірних емігрувати закордон або жити в статусі біженців у сусідніх країнах».

Отож, до країн, де відзначено очевидне зменшення кількості християн, спричинене війнами та сутичками, які спустошили країну як з економічної, так і з політичної точок зору, належить Ірак. Так, якщо в 90-х роках минулого століття в країні було понад мільйон християн, то 2006 року їх нараховувалося заледве 300 тис. Коли ж влітку долина Ніневії була захоплена так званою Ісламською державою, 140 тис. християн шукали притулку в таборах біженців у Курдистані та в сусідніх країнах, ще приблизно 50 тис. виїхали закордон.

У Сирії, знищеній громадянською війною, що триває від 2011 року, християнське населення зменшилося наполовину. Згідно з даними CNEWA, у 2010 році там проживали 2,2 млн християн, станом на 2017 рік, їх залишилося 1,2 млн. Однак, як зазначається у рапорті, «коріння Церкви в Сирії є глибоким та підтримуваним місцевими спільнотами й парафіями. А тому не згасає надія на те, що з настанням очікуваної стабільності християнське населення, яке рятувалося втечею, зможе повернутися».

У Єгипті проживає найбільша близькосхідна християнська громада, маючи, зокрема, понад 9 млн вірян коптської традиції, що становлять 10% населення країни. Але й тут, як подає CNEWA, політичні та економічні пертурбації поєдналися з актами насильства проти християн. Зокрема, в останні роки там було спалено понад 70 церков. У рапорті зазначається, що порівнюючи із 1910 роком, співвідношення кількості християн до населення країни зменшилося наполовину. Більшість коптів, що виїхали закордон, оселилися в Канаді та США.

Згідно з даними доброчинної організації, в Ізраїлі сьогодні нараховується приблизно 170 тис. християн, значна більшість яких — араби. Це становить приблизно 2,5% від загальної кількості населення, в той час, як 1948 року, коли було засновано сучасну Ізраїльську державу, їх було 20%. Деякі оглядачі, однак, говорять про 300 тис. християн в країні.

Християнська присутність в Єрусалимі оцінюється в приблизно 16 тис. вірних з-поміж 870 тис. мешканців. На Західному березі Йордану проживає приблизно 59 тис. християн, в той час як 2010 року їх було 50 тис. Всього 1300 християн серед 2 млн мешканців проживає в секторі Гази.

Приблизно 350 тис. християн серед 2,2 млн населення нараховується в Йорданії, де більшість становлять мусульмани-суніти. У зв’язку із ситуацією в Сирії та Іраку до Хашимітського королівства прибуло приблизно 30 тис. християн.

У Лівані, згідно з оцінками CNEWA, сьогодні проживають приблизно 2 млн християн, що становить 40% населення країни.

Джерело: Радіо Ватикан 

Читайте за темою:

Атмосфера після проповіді та іфтару дуже святкова, добра, — немусульмани в гостях у мусульман 

Муфтій розповів православним студентам про українських мусульман

Мусульмани Йорданії боронили християн під час великодніх відправ 

Мусульмани, сикхи і християни зазнають утисків з боку індуських націоналістів 

Українські християни в ОАЕ мають добрі стосунки з послідовниками інших релігій

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.