У Відні на засіданні ОБСЄ обговорили ісламофобські спекуляції в публічних дискусіях

У Відні на засіданні ОБСЄ обговорили ісламофобські спекуляції в публічних дискусіях
02.11.2011
Оцініть статтю: 
(227 оцінки)
nourdeen
Зображення користувача nourdeen.

На засіданні ОБСЄ (OSCE), що відбулося у Відні, уряди країн-учасниць були покликані дати відсіч проявам нетерпимості по відношенню до мусульман у публічній полеміці, дотримуючись при цьому принципу свободи слова. Інакше  попередили експерти  наслідки для суспільства можуть бути найсерйознішими.

У конференції, що була організована нинішнім головою ОБСЄ Литвою спільно з Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (ODIHR) і відбулася 28 жовтня 2011 року, взяли участь майже 150 делегатів. Серед них були медіа-фахівці, представники громадянського суспільства та політичних кіл із країн Європи.

Україну представив голова інформаційного відділу Всеукраїнської асоціації громадських організацій «Альраїд» Олег Гузик.

Учасники конференції зійшлися в тому, що слід визначитися з термінологією як на законодавчому рівні, так і на рівні публічної полеміки у ЗМІ та між політиками. Нетерпимість по відношенню до мусульман стала тією реальністю, з якою доводиться стикатися в багатьох сферах життя.

Ісламофобія - окрема форма дискримінації

Ісламофобія, яку підігрівають радикальні праві рухи різних країн, у наші дні стала окремою формою дискримінації за релігійною ознакою, і зараз в риториці представників цих рухів можна побачити історичні паралелі з передвоєнною Європою, коли у всіх бідах європейців звинувачувалися євреї. Наслідки такої політики всі добре пам'ятають; із цими спробами стравити між собою мусульман і європейців інших релігійних поглядів необхідно боротися, поки така непродумана діяльність не принесла свої гіркі плоди.

«На жаль, коли мусульмани піддаються образам, ми бачимо занадто слабкий відгук представників політичного керівництва і ЗМІ», - зазначив заступник міністра закордонних справ Литви Евальдас Ігнатавічус (Evaldas Ignatavicius).

Заступник міністра підкреслив, що для викорінення «цього брудного різновиду порушення прав людини» необхідно налагодити безперервний процес відкритої полеміки, прийняти необхідні закони, розробити довгострокові навчальні програми і підвищувати громадську обізнаність.

«Пропаганда ненависті, ворожості і забобонів щодо певних груп на підставі їх етнічної, національної, релігійної приналежності або інших особливостей суперечить основним цінностям європейської спільноти», - сказав генсекретар організації Ламберто Занньер (Lamberto Zannier).

Він додав, що цей транснаціональний феномен вимагає колективних зусиль і співпраці на міжнародному та регіональному рівнях.

За словами представника ВАГО «Альраїд», в Україні, на щастя, практично немає істотних причин для розвитку ісламофобії, проте є нав'язані ззовні стереотипи і настрої. По-перше, чималу роль відіграє загальний інформаційний простір з Росією, де існують серйозні проблеми. Обговорення цих проблемних моментів у російськомовних ЗМІ в Україні часто породжують страхи та негативні стереотипи щодо мусульман. Також це розв'язує руки різного роду спекуляціям навколо ісламу і мусульман.

Важливість освіти

Директор ODIHR Янеш Ленарчич (Janez Lenarcic) крім усього іншого підкреслив важливість системи освіти для «створення клімату, в якому різноманітність буде не тільки сприйматися з терпимістю, а й цінуватися».

Він закликав учасників взяти на озброєння видану ODIHR, Радою Європи та ЮНЕСКО брошуру під назвою «Керівництво для діячів у галузі освіти по боротьбі з нетерпимістю та дискримінацією стосовно мусульман: вирішення проблеми ісламофобії через освіту».

У цьому документі, який є першим у своєму роді, наведені характеристики проявів нетерпимості по відношенню до мусульман, а також дано практичні поради з подолання цієї проблеми у сфері освіти.

Захід став третім і останнім у низці подібних зустрічей на вищому рівні, організованих в цьому році Бюро з демократичних інститутів і прав людини спільно з литовським керівництвом ОБСЄ.

У березні в Празі відбулася конференція, присвячена проблемі антисемітизму в системі публічних уявлень, ідей і цінностей. У вересні пройшла конференція в Римі, яка зачепила проблему злочинів на ґрунті ненависті до християн.

За матеріалами arraid.org

Посилання на тему:

Мусульмани України разом із представником ОБСЄ шукали шляхи подолання ісламофобії

ОБСЄ стурбована проявами релігійної нетерпимості в Молдавії

На конференції ОБСЄ прийнято ряд актуальних рекомендацій щодо дискримінації мусульман

Представник української мусульманської організації візьме участь у конференції ОБСЄ вищого рівня

Тарик Рамадан: Мусульмани стали «козлами відпущення» замість євреїв

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.