Заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова в рамках роботи Економічної та Соціальної Ради ООН «Жіноче лідерство у висококонкурентному світі в епоху пост-COVID» узяла участь у віртуальному саміті молодих мусульманок.
Виступ пані Джапарової був присвячений, зокрема, наслідкам російської агресії, переслідуванням мусульман на окупованому півострові, а також становищу внутрішньо переміщених осіб в Україні. За словами заступниці міністра, значну частину ВПО становлять жінки.
— Жінки становлять 60% з майже 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб, серед них і я — представниця кримськотатарського народу. Тому це моя особиста історія та біль, як і сотень інших кримськотатарських жінок, — підкреслила дипломатка.
Еміне Джапарова розповіла про системні утиски та переслідування політичних і громадських активістів у Криму, а також про утиски через релігійні погляди:
— Якщо ти кримськотатарський активіст — тебе можуть «приписати» до Меджлісу, представницького органу кримськотатарського народу, діяльність якого заборонена російськими окупантами, і після цього визнати екстремістом та відправити за ґрати. Якщо ти практикуєш Іслам — тебе можуть визнати терористом або членом ісламської терористичної організації та ув’язнити до 20 років. Саме це й відбувається у Криму.
Заступниця міністра додала, що через затримання та ув’язнення кримських татар за політично вмотивованими звинуваченнями чи під приводом проведення антитерористичних заходів уже десятки сімей лишилися без чоловіків, а сотні дітей — без батьківської опіки. Тягар забезпечення цих сімей, боротьби за визволення чоловіків ліг на плечі жінок — дружин, матерів і доньок. Як приклад вона навела історію Фатми Ісмаїлової, що у 31 рік унаслідок ув’язнення російською окупаційною адміністрацією її чоловіка, батька та брата, лишилася сама з трьома дітьми.
Еміне Джапарова також поінформувала про зусилля уряду України, спрямовані на забезпечення рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків, зокрема про приєднання України до низки міжнародних ініціатив: «Партнерства Біарріц», Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC), Групи друзів з виконання порядку денного «Жінки, мир, безпека» тощо.