Народного депутата Верховної Ради України, лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва нагороджено відзнакою Республіки Чехія. Медаль «За заслуги в дипломатії» від імені міністра закордонних справ Чеської Республіки Томаша Петршичка вручив йому посол Чеської Республіки в Україні Радек Матула.
Цього року через оголошену пандемію міністр не зміг вручити медаль особисто, тому зробив це через посла. Востаннє пан Петршичек зустрічався з паном Джемілєвим два роки тому в Києві під час свого офіційного візиту до України.
Вручення медалі за участи найвищих представників кримськотатарського народу, депутатів Верховної Ради України, офісу постійного представника Президента України в АР Крим і дипломатів Посольства Республіки Чехія відбулося в київському офісі Меджлісу кримськотатарського народу.
Посол Радек Матула під час вручення зазначив:
«У ці дні ми відзначаємо річницю початку окупації Криму, а 26 лютого будемо відзначати День опору окупації Криму та Севастополя. Зараз я стою перед відомим і незламним борцем за свободу і права людини, що присвятив своє життя тому, щоб він і його народ могли знову вільно дихати й повернутися до своїх домівок…»
Як нагадують у Посольстві Чеської Республіки, Мустафа Джемілєв відомий як видатний радянський дисидент, що тривалий час був ув’язнений і переслідуваний тодішнім режимом, у тому числі через публічну незгоду Джемілєва з радянською інтервенцією до Чехословаччини 1968 року. З нагоди 30-ї річниці цих подій його разом з іншими колишніми дисидентами прийняв у Празі президент Вацлав Гавел — з ним Мустафа Джемілєв загалом зустрічався тричі.
Чеська Республіка не визнає анексії Криму та закликає Російську Федерацію припинити порушення прав людини на півострові, звільнити політичних в’язнів і поважати міжнародне право, припинити окупацію українських територій.
Міністр закордонних справ Чеської Республіки з 2019 року нагороджує осіб, що зробили внесок у захист прав людини та розвиток чеської дипломатії або відносин між Чеською Республікою та іншими країнами й міжнародними організаціями.
2018 року Мустафу Джемілєва нагороджено відзнакою американського Національного фонду за демократію (NED), також він — кавалер ордена князя Ярослава Мудрого IV та V ступенів, ордена «За інтелектуальну відвагу» та найвищої державної нагороди Туреччини — Ордена Турецької Республіки. 2015 року його нагороджено орденом Лицаря Місії європейської України I ступеня — цю нагороду йому вручив високий комісар Місії в Європейському парламенті, член Президії Європарламенту, депутат Європарламенту професор Кароль Карський.
За багаторічну самовіддану працю на користь України та мусульман України, за вагомий внесок у відродження кримськотатарских духовних, національних, релігійних та культурних традицій, а також з нагоди 75-річчя Мустафу Джемілєва 2018 року нагороджено медаллю «За служіння Ісламу та Україні».
2015 року Земляцтво кримських татар нагородило Мустафу Джемілєва нагрудним знаком «За заслуги перед кримськотатарським народом».
Мустафа Джемілєв — лавреат почесних грамот Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, лавреат численних українських і міжнародних премій, зокрема премії ім. Фрітьйофа Нансена Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, ім. Пилипа Орлика «За демократизацію українського суспільства», «Світло справедливости», «Солідарности», володар польского «Хреста солідарности боротьби».
Мустафа Джемілєв також має Лицарський хрест ордену «За заслуги перед Литвою», орден «Народний Герой України», орден Свободи (за значний внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм), медаль «За заслуги у дипломатії» Міністерства закордонних справ Чехії (за вагомий внесок у захист прав людини).
У 2014 році низка громадських організацій російської Республіки Татарстан, зокрема Рада старійшин, Татарський громадський центр і Меджліс татарського народу, висунули лідера кримських татар Мустафу Джемілєва на здобуття Нобелівської премії миру.
Мустафа Джемілєв — почесний доктор права, доктор політичних і соціальних наук Сельджуцького університету та доктор наук Вищого технологічного інституту міста Гебзе, почесний доктор університету Улудаг (Туреччина), почесний доктор у галузі міжнародних відносин Чанаккаленського університету ім. 18 березня.