НБУ вшанував пам’ять Агатангела Кримського, ввівши в обіг пам’ятну монету

©️НБУ: Від 12 січня 2021 року Нацбанк України ввів в обіг пам’ятну монету на вшанування Агатангела Кримського
©️НБУ: Від 12 січня 2021 року Нацбанк України ввів в обіг пам’ятну монету на вшанування Агатангела Кримського
14.01.2021
Оцініть статтю: 
(88 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

В Україні в обігу від 12 січня з’явилася нова пам’ятна монета. Її присвячено українському історикові, письменникові, перекладачеві, одному із засновників Української Академії наук, жертві сталінського терору Агатангелу Кримському.

Монета продовжує серію «Видатні особистості», має номінал 2 гривні і виготовлена з недорогоцінного сплаву — нейзильберу.

Тираж монети — 35 тисяч; маса — 12,8 г; категорія якості карбування — спеціальний анциркулейтед; гурт монети рифлений; діаметр монети — 31 мм.

Про це повідомляє пресслужба НБУ.

На аверсі (лицевій стороні) монети угорі розміщено малий Державний Герб України, далі — за годинниковою стрілкою напис «Україна», номінал монети, рік карбування, логотип Банкнотно-монетного двору.

У нижній половині аверсу монети — багатопроменева зірка на тлі геометричного декору з розкритих книг, у нижній половині — текст висловлювання Агатангела Кримського «Я зрозумів, що мушу бути українофілом — це я зрозумів цілком свідомо» і викарбоване факсиміле підпису А.Кримського.

На реверсі (протилежній аверсу стороні) монети зображено портрет Кримського, а під ним на символічному зображенні розкритої книги на обрізах вказано ім’я і прізвище «Агатангел Кримський» і роки його життя (1871–1942).

Повідомляється, що придбати пам’ятну монету можна кількома способами.

Перший спосіб — онлайн-замовлення Національного банку за посиланням, яке можна оформити у період з 15 січня до 22 січня 2021 року. При цьому повідомляється, що замовити і придбати у такий спосіб один клієнт зможе не більше 2 монет.

У НБУ звертають увагу, що продаж монет за онлайн-замовленнями розпочнеться з урахуванням умов локдауну (обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2).

Викупити своє замовлення клієнти зможуть упродовж 35 календарних днів (відповідно до правил й умов продажу Національним банком України пам’ятних монет України та сувенірної продукції за онлайн-замовленнями).

Інформацію про початок продажу монет у регіонах можна дізнатися у відповідних пунктах реалізації АТ «Ощадбанк».

Другий спосіб — придбати пам’ятні монети через мережу банків-дистриб’юторів (АТ «Ощадбанк», АТ АБ «УКРГАЗБАНК», АТ «АБ «РАДАБАНК», АТ «ТАСКОМБАНК»), які отримуватимуть монети від Національного банку України з 15 січня 2021 року.

Третій спосіб — придбати через офіційний інтернет-магазин Нацiонального банку України за посиланням.

Реалізація розпочнеться цього тижня, про що буде повідомлено додатково на офіційному сайті Національного банку України і сайті інтернет-магазину. Один клієнт зможе придбати не більше 2 монет.

Нагадаємо, що зв’язки видатного вченого, поліглота, засновника українського сходознавства Агатангела Кримського з Кримом були глибокими й тривали практично ціле його життя.

Загальновідомий факт, що сам Кримський був кримськотатарського походження, підтверджує це й свідчення самого Кримського, а його біографи, зокрема Омелян Пріцак, зазначають, що бахчисарайський предок родини Кримських, який покинув Крим наприкінці XVII ст. і переїхав жити на Мстиславщину, був муллою.

Агатангел Кримський у 1918–1921 роках працював професором всесвітньої історії в Київському університеті. Водночас був редактором «Записок Історично-філологічного відділу Української Академії наук». З 8 серпня 1925 року — головою Київського філіалу Всесоюзної асоціації сходознавства, створеного при ВУАН.

У Києві Агатангел Кримський плідно працював лише у 1918–1928 роках. 12 вересня 1921 року в знак визнання його заслуг Рада Народних Комісарів Української РСР прийняла постанову «Про соціальне забезпечення заслужених працівників науки», відповідно до якої Кримському дозволено видання за державний кошт наукових праць; його звільнено від сплати державних податків; заборонено реквізиції й ущільнення помешкання, яке він займав; його було матеріально забезпечено, а у випадку його смерті — членів його родини мали забезпечити поза категоріальною довічною ставкою заробітку. Але вже з 1929 року Кримського почали переслідувати, позбавляти посад.

У 1930-х роках Кримський був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України.

20 липня 1941 року співробітники НКВС заарештували Кримського. Його звинуватили в антирадянській націоналістичній діяльності й ув’язнили в одній із тюрем НКВС у Кустанаї, тоді Казахська РСР, СРСР (нині — Костанай, Казахстан).

25 січня 1942 року Агатангел Кримський помер у лазареті Кустанайської загальної тюрми № 7.

Реабілітований у 1957 році.

Агатангел Кримський — автор численних праць з історії і культури арабських країн, Ірану, Туреччини; семітології, історії, ісламу, зокрема таких:

«Історія мусульманства», 1904–1912;

«Історія арабів і арабської літератури», 1911–1912;

«Історія Персії та її письменства», 1923;

«Історія Туреччини та її письменства», 4 тт., 1924–1927;

«Перський театр, звідки він узявся та як розвивався», 1925.

Окремі історико-літературні монографії Кримського присвячені «Хамасі» Абу Таммана, Абану Ліхікі, Гафізу, Павлові Алеппському. Велику увагу приділяв дослідженню історії української мови і літератури, фольклору, етнографії.

У 2007–2010 роках Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського здійснив перевидання рідкісних сходознавчих праць А. Ю. Кримського «Вибрані сходознавчі праці в п’яти томах»: Т. I. Арабістика (2007); Т. II. Тюркологія (2007); Т. III. Тюркологія (2010); Т. IV. Іраністика (2008); Т. V. Іраністика (2010).

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.