Керівництво Вінницької області та обласного центру 25 січня 2021 року зустрілося з делегацією Посольства Республіки Туреччина в Україні, яку очолив Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере. У зустрічі також взяли участь заступник голови обласної Ради Дмитро Чаленко, представники бізнесгрупи «Demir Group» Хамі Чебі та Орхан Узуноглу.
Сторони обговорили перспективи співпраці щодо реконструкції та оновлення аеропорту «Вінниця», розміщення спільних підприємств з використанням потужностей Вінницького індустріального парку. Також Посол ТР в Україні заявив, що Туреччина сторона зацікавлена у відновленні історичної пам’ятки у Стрижавці Вінницького району - місця поховання загиблих воїнів Османської імперії, які померли у полоні під час російсько-турецької війни 1877-1878 років.
– У Стрижавці Вінницького району є місце поховання загиблих воїнів Османської імперії, які померли у полоні під час російсько-турецької війни 1877-1878 років. Турецька сторона зацікавлена у відновленні історичної пам’ятки та упорядкуванні цього місця і, відповідно, у планах відреставрувати обеліск, що встановлений на місці їхнього поховання. Сподіваємось на вашу підтримку. Ми, Посольство Туреччини, зацікавлені у спільних діях щодо відновлення історичної пам’ятки, – зазначив Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере.
Як йдеться в повідомленні Вінницької облради, після обговорення подальших кроків співпраці сторони обмінялися сувенірами та зробили спільне фото.
Як нагадує місцеве видання “Vежа” увагу до древнього обеліску привернули вінницькі дослідники у 2018 році. Тоді у соціальних мережах жваво обговорювали дивну знахідку в с. Стрижавка під Вінницею: древній обеліск у формі меча, з написом османською мовою. Виявилося, що меморіал було закладено Тадеушом Грохольським (спадкоємцем древнього та заможного польського роду) на честь загиблих турецьких воїнів наприкінці 19-го століття. Тоді у Стрижавці, на місці, де зараз розташований дитсадок, був військовий шпиталь, а також цвинтар для померлих бійців та полонених.
Сам монумент виконано з білого мармуру, на ньому видно написи попередньо османською мовою. Переклад написів з пам’ятника:
Кожна душа зазнає смерті (Коран 3:185)
Усі живі люди зазнають смерті.
У 1294 році Хіджри
Коли між османською державою і Росією
Відбулась війна
49 солдатів Османської армії
які отримали поранення за свою Батьківщину
перебували у полоні
в Стрижавці в будинку графа Тадеуша Ґрохольського.
Коли вони померли від своїх ран та кривд,
граф Ґрохольський поховав їх
в ісламському літочисленні 1298 року.
Християнського року 1881-го спорудив цей
пам’ятник.
В пам’ять про них.
Нехай благословить їх Бог…
За шляхетний вчинок в 1889 році султан Абдул-Гамід ІІ вшанував Тадеуша Ґрохольського орденом Меджида І класу, яким зазвичай нагороджували іноземних дипломатів та голів держав.