7 грудня в Укрінформі відбулася прес-конференція Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД), присвячена проблематиці війни на Донбасі та анексії Криму. Під час заходу директор НІСД Володимир Горбулін представив монографію «Донбас і Крим: ціна повернення», підготовлену науковцями інституту.
Володимир Горбулін зазначає, що головне питання всіх дискусій про реінтеграцію Донбасу і Криму: чи потрібно їх повертати?
− Важливу роль у розумінні того, чи потрібно повертати Донбас і Крим, грає статистика втрат. Треба визнати, що тимчасова непідконтрольність цих територій Україні пов'язана з величезними втратами для України. В цілому за час неоголошеної війни економічний потенціал країни знизився на близько 20%. Виробництво промислової продукції в Донецькій і Луганській області скоротилося, завмерши на рівні 20-25% в порівнянні з 2013 роком. Паливно-енергетичний комплекс України, традиційно зав'язаний на вугіллі з Донбасу, втратив половину шахт. На підконтрольній України території з 150 шахт працюють лише 24. Постраждала транспортна інфраструктура, і це не тільки аеропорти Донецьк і Луганськ, а розрив логістичних зв'язків на 1700 км автомобільних доріг, руйнування величезного полотна залізних. Приблизний збиток − майже 5 млрд грн, − розповів директор НІСД.
За словами вченого, болісною стала і втрата контролю над ділянкою державного кордону з РФ довжиною більше 400 км, через яку сьогодні на окуповану територію з Росії йдуть основні потоки експорту і бойовиків, і зброї, що створює загрозу національній безпеці України.
− Україна також несе серйозні втрати, викликані анексією Криму. Думка про те, що на півострові ми втратили тільки рекреаційний потенціал, не більше ніж міф. Все в тих же цінах 2014 року збиток від анексії Криму перевищив 1 трлн 200 млрд гривень. У Криму залишилися найбільші промислові підприємства, значна частка виноробної галузі, риболовецького флоту. Закрилося понад 1000 відділень українських банків. Важкі втрати понесла наука: Кримська астрофізична обсерваторія, Інститут біології південних морів, Морський гідрофізичний інститут. Я не можу не сказати про те, що «пішли» Центр далекого космічного зв'язку в Євпаторії, радіолокаційна станція в Севастополі і, нарешті, у Феодосії знаходився єдиний в Радянському Союзі центр підготовки пілотів, які працюють з авіаносців, − розповів Володимир Горбулін.
За словами вченого, «нам було, що втрачати і, як мінімум, варто думати про те, як повернути втрачене». У нас немає сумнівів, що у Донбасу і Криму немає майбутнього в Росії, зазначив директор НІСД.
Передбачувані, базові сценарії повернення в Україну Криму і Донбасу викладені в монографії Національного інституту стратегічних досліджень, які читач знайде, перейшовши за посиланням.