ГО «Qırım ailesi — Кримська родина», створена 2014 року, після окупації півострова, коли сотні кримськотатарських сімей мусили покинути батьківщину, є справжнім осередком кримськотатарської культури в Києві.
Цієї суботи, 11 вересня, тут розпочався новий навчальний рік. Урочистості з цієї нагоди, що відбулися в будівлі спеціалізованої школи № 165, почалися з виконання гімну України та національного гімну кримськотатарського народу «Ant Etkenmen» («Я поклявся»).
Привітати вихованців національного культурно-просвітнього центру, його педколектив та очільницю Аніфе Куртсеїтову прийшли лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, дружина посла Туреччини в Україні Седа Гульдере, муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, народний депутат Олег Дунда, координатор програм TİKA в Україні Джунейт Есмер та інші поважні гості.
Прочитавши дуа та суру з Корану, з благословенням і напуттям до учнів і вчителів звернувся шейх Саід Ісмагілов.
— Кримськотатарський культурно-освітній центр «Qırım ailesi» фактично є школою для кримськотатарських дітей, де вивчають кримськотатарську мову, історію, хореографію та спів. У світлі того, що у Криму послідовно чиниться тиск на мусульман, на кримських татар, обмежують їхні можливості та права, тривають утиски й арешти — це все не може сприяти збереженню та розвитку національної ідентичности. Україна, навпаки, допомагає та сприяє тому, щоб культурна самобутність, ідентичність зберігалася й розвивалася. І фактично цей культурно-освітній центр за останні роки став центральним місцем збереження та відновлення кримськотатарської культури не лише у Києві, а й у всій Україні, — зазначив муфтій.
Після промови муфтія розпочалася концертна програма за участи вихованців центру. Привітання лунали з вуст інших почесних гостей. Побажав успіху «Кримській родині» лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, підкресливши, що центр досяг великих успіхів. Також він високо оцінив допомогу, що надає центрові TİKA — Турецьке агентство зі співпраці та координації. Координатор програм TİKA в Україні Джунейт Есмер своєю чергою запевнив, що агентство й далі підтримуватиме «Qırım ailesi».
Голова Меджлісу Рефат Чубаров заявив, що кримськотатарський народ навіть у важкі часи знаходив час для святкових заходів. Він прочитав лист Нарімана Джеляла, у якому політв’язень закликав народ боротися за свої права. Чубаров зазначив, що Меджліс готує стратегію національної школи та має намір створити кримськотатарську школу.
Народний депутат Олег Дунда зазначив, що «Qırım ailesi — Кримська родина» в Києві збирає навколо себе всіх, хто після анексії мусив покинути рідний Крим:
— Я точно знаю, що колись у вересні ми будемо вітати відкриття таких кримськотатарських культурно-освітніх центрів на всій території Криму — нашого рідного українського Криму.
Після проведення офіційної частини відбувся фуршет з ароматною кримськотатарською кавою і солодощами.
Нагадаємо, у «Qırım ailesi» викладають кримськотатарську мову, рідну історію та літературу, історію Криму та кримських татар, національне образотворче та ужиткове мистецтво, музику, народні танці, уроки з національної вишивки. Також тут проводять безліч різних цікавих майстер-класів та багато іншого. Усі заняття безплатні. Дітей у центрі багато, тож усі поділені на групи відповідно до віку (5–18 років).
За ці роки організація стала одним із найбільших національно-культурних центрів. Тут на постійній основі працюють 10 фахових викладачів, що передають майже двом сотням дітей знання й досвід.