ООН: Китай повинен повідомити про місцезнаходження вченого уйгурського походження

фото ООН Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет
фото ООН Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет
06.01.2020
Оцініть статтю: 
(168 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Експерти ООН з прав людини стурбовані долею китайського професора уйгурського походження, колишнього ректора синьцзянського університету Ташполата Тійіпа, звинуваченого у сепаратизмі.

Відомо, що з 2017 року його утримують під вартою, однак, де саме — невідомо.

Як повідомляє Служба новин ООН, професора Тійіпа затримали два роки тому, коли він намагався вилетіти до Німеччини для участі у науковій конференції.

Згідно з не офіційними повідомленнями, вченого засудили за сепаратизм і винесли смертний вирок з дворічним відтермінуванням.

Влада Китаю це повідомлення спростовує.

«Нам заявили, що пана Тійіпа звинувачують у корупції, родичі найняли для нього адвоката, а смертного вироку щодо нього не існує, — йдеться у прес-релізі, опублікованому 26 грудня 2019 року Групою експертів ООН  з прав людини. — Якщо ця інформація підтвердиться, то, на нашу думку, це можна вважати хорошою новиною».

У заяві експерти ще раз звернулися до китайської влади із закликом розкрити дані про місцезнаходження професора-уйгура і дозволити членам сім'ї відвідати його.

«Відсутність чіткої інформації про висунуті проти пана Тійіпа звинувачення й умови проведення суду, викликають особливе занепокоєння, зважаючи на інформацію про [винесення йому] смертного вироку», — йдеться у документі.

За словами експертів ООН, будь-який смертний вирок, винесений у результаті процесу, який не відповідає встановленим стандартам, буде вважатися порушенням міжнародного права, а страта у такому випадку — позасудовою.

Вони нагадали про те, що професор Тійіп має право на справедливе розслідування.

«Ув'язнення без права на спілкування, насильницьке зникнення і засекречений суд: таким явищам не має місця в країні, де існує верховенство права. [...] Це суперечить положенням Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, який Китай підписав у 1998 році», — підкреслили експерти.

Нагадаємо, що правозахисники ООН, зокрема і Верховний комісар з прав людини Мішель Бачелет, неодноразово висловлювали стурбованість щодо становища уйгурів у Китаї. Зокрема, повідомлялося про те, що Китай створює виправні колонії для утримання уйгурів й інших мусульманських меншин.

Для довідки: спеціальні доповідачі ООН — незалежні експерти, які призначаються Радою з прав людини, уповноважені здійснювати розробку доповіді про ситуацію з правами людини у конкретній країні або на конкретну тему. Спецдоповідачі не є співробітниками ООН і не отримують зарплату за свою роботу.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.