Експерти ООН з прав людини стурбовані долею китайського професора уйгурського походження, колишнього ректора синьцзянського університету Ташполата Тійіпа, звинуваченого у сепаратизмі.
Відомо, що з 2017 року його утримують під вартою, однак, де саме — невідомо.
Як повідомляє Служба новин ООН, професора Тійіпа затримали два роки тому, коли він намагався вилетіти до Німеччини для участі у науковій конференції.
Згідно з не офіційними повідомленнями, вченого засудили за сепаратизм і винесли смертний вирок з дворічним відтермінуванням.
Влада Китаю це повідомлення спростовує.
«Нам заявили, що пана Тійіпа звинувачують у корупції, родичі найняли для нього адвоката, а смертного вироку щодо нього не існує, — йдеться у прес-релізі, опублікованому 26 грудня 2019 року Групою експертів ООН з прав людини. — Якщо ця інформація підтвердиться, то, на нашу думку, це можна вважати хорошою новиною».
У заяві експерти ще раз звернулися до китайської влади із закликом розкрити дані про місцезнаходження професора-уйгура і дозволити членам сім'ї відвідати його.
«Відсутність чіткої інформації про висунуті проти пана Тійіпа звинувачення й умови проведення суду, викликають особливе занепокоєння, зважаючи на інформацію про [винесення йому] смертного вироку», — йдеться у документі.
За словами експертів ООН, будь-який смертний вирок, винесений у результаті процесу, який не відповідає встановленим стандартам, буде вважатися порушенням міжнародного права, а страта у такому випадку — позасудовою.
Вони нагадали про те, що професор Тійіп має право на справедливе розслідування.
«Ув'язнення без права на спілкування, насильницьке зникнення і засекречений суд: таким явищам не має місця в країні, де існує верховенство права. [...] Це суперечить положенням Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, який Китай підписав у 1998 році», — підкреслили експерти.
Нагадаємо, що правозахисники ООН, зокрема і Верховний комісар з прав людини Мішель Бачелет, неодноразово висловлювали стурбованість щодо становища уйгурів у Китаї. Зокрема, повідомлялося про те, що Китай створює виправні колонії для утримання уйгурів й інших мусульманських меншин.
Для довідки: спеціальні доповідачі ООН — незалежні експерти, які призначаються Радою з прав людини, уповноважені здійснювати розробку доповіді про ситуацію з правами людини у конкретній країні або на конкретну тему. Спецдоповідачі не є співробітниками ООН і не отримують зарплату за свою роботу.